Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Eski İstanbullular ve Yeni İstanbullular" Osmanlı Bankası Müzesi’nde

Osmanlı Bankası Müzesi, İstanbul'u ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan irdeleyecek bir sempozyum serisi başlatıyor. Serinin ilkini oluşturan ve İstanbul'un modernleşme sürecinin bilinmeyen demografik yapısına ışık tutacak Eski İstanbullular ve Yeni İstanbullular sempozyumu, Osmanlı Bankası Müzesi'nde gerçekleştirilecek.

yapi.com.tr

Toplantılar

"Eski İstanbullular ve Yeni İstanbullular" Osmanlı Bankası Müzesi’nde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Nisan 2009 09:00
BİTİŞ TARİHİ: 11 Nisan 2009 13:00
YER: Osmanlı Bankası Müzesi, Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: Osmanlı Bankası Müzesi
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 334 22 70 E: obmuze@ottomanbank.com
+ Ajandama Ekle

STRONG>Osmanlı Bankası Müzesi, İstanbul'u ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan irdeleyecek bir sempozyum serisi başlatıyor. Serinin ilkini oluşturan ve İstanbul'un modernleşme sürecinin bilinmeyen demografik yapısına ışık tutacak Eski İstanbullular ve Yeni İstanbullular sempozyumu, Osmanlı Bankası Müzesi'nde gerçekleştirilecek. İlk oturumda, modernleşme sürecine eşlik eden nüfus dinamikleri genel bir çerçevede ele alınırken, 2. bölümde, İstanbul nüfusunun etnik bileşimindeki değişim tartışılacak. Sempozyum, İstanbul nüfusunun 1950 sonrasında sergilediği değişimin ve yeni eğilimlerin tartışılacağı bir oturumla sona erecek.

İstanbul’da 19. yüzyılda hız kazanan nüfus artışı, 20. yüzyılın ikinci çeyreğinde Osmanlı İmparatorluğu’nun çözülmesi, yeni ulus-devletlerin ortaya çıkışı sonucu başkentin etki alanının daralması, devletçi iktisat politikalarının benimsenmesi gibi gelişmelere bağlı istihdam kayıpları nedeniyle geriledi. İstanbul nüfusunun yarım yüzyıl süren duraklama dönemi, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, yerini hızlı bir büyüme dönemine bıraktı. İstanbul, 20. yüzyıl başındaki nüfus büyüklüğüne ancak 1950’li yılların başında erişebildi.

1950’den itibaren özellikle ithal ikameci iktisat politikalarına geçişin ardından hızlanan göç sonucu, kentin nüfusu 20. yüzyılın ikinci yarısında 1950’ye göre 12 kat arttı. Buna bağlı olarak Avrupa’nın en büyük metropoliten alanlarından birine dönüşen İstanbul’da, yaşam tarzları, toplumsal yapı, etnik ve dini toplulukların ağırlıkları, hane yapısı ve kent yaşamına katılım kalıpları hızla değişti. Sempozyum, değişim halindeki İstanbul’un modernleşme sürecinde yeniden şekillenen kentsel nüfus yapısı ve bileşimi üzerine odaklanacak.

Etkinliğin programı için lütfen ilerleyiniz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/eski-istanbullular-ve-yeni-istanbullular-osmanli-bankasi-muzesinde_67621.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!