Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"format D" ve Sunumu Büyük İlgi Gördü

">format D" tasarım, fotoğraf, resim gösterimi, 02 Aralık 2004 tarihinde Yapı Endüstri Merkezi'nde yapıldı. Meriç KARA, Uğur HALIC

yapi.com.tr/Deniz TÜRKERİ

Sergiler

"format D" ve Sunumu Büyük İlgi Gördü
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Aralık 2004 09:47
BİTİŞ TARİHİ: 10 Aralık 2004 09:47
+ Ajandama Ekle

br/> ">format D" tasarım, fotoğraf, resim gösterimi, 02 Aralık 2004 tarihinde Yapı Endüstri Merkezi'nde yapıldı.

Meriç KARA, Uğur HALICI, Gülnur GÜVENÇ, Yaman KAYIHAN 'dan oluşan görsel sanat grubu, sanatçıların yüzlerce tasarım, fotoğraf ve resimlerinin müzik [Requiem for a Dream > Clint MANSELL :Kronos Quartet] eşliğinde bilgisayarla projeksiyonu ile izleyicilere sundular. Gösterime ilgi oldukça fazlaydı.
Biz de sanatçılardan Yaman Kayıhan ile ">format D" ve gösterimleri hakkında kısa bir söyleşi yaptık.


">format D" nedir?

">format D" bir görsel sanat grubu. Grupta dört kişiyiz; Endüstriyel tasarımcı Meriç KARA tasarımları ve siyah/beyaz fotoğrafları, öğretim üyesi Uğur HALICI Londra ve Cambridge fotoğrafları, mimar Gülnur GÜVENÇ resimleri (foto-manipülasyonları) ve ben de ışık fotoğraflarım ve "yükselme" (levitation) resimlerimle katıldık.

Meriç KARA, Benetton'un tasarım birimi olan Fabrica (Venedik)'da görevli. Prof. Dr. Uğur HALICI, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümü öğretim üyesi ve yöneticisi. Gülnur GÜVENÇ, Mimarlar Odası, Ankara Şubesi yayın sorumlusu. Ben de ekonomistim ve bir inşaat kuruluşunda çalışmaktayım. Meriç KARA dışında hepimiz Ankara'dayız.

Format, bilindiği anlamıyla biçim, biçimlendirme olarak kullanılıyor. Biz de bu anlamıyla düşündük. 'D' ise belki dördüncü harf olması nedeniyle dördümüzü, belki de bilgisayardaki ikinci diski simgeliyor gibi. Ve varsa ikinci diskimiz, adeta kimliğimiz ve onun baştan formatlanması, biçimlendirilmesi gibi bir alt anlam ile özümüze, birincil kimliğimize dönmeyi de anlatır gibi.

Böyle bir sunum yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

Dördümüzün de üretimleri çoklukla sayısal (digital). Fotoğraf çekimlerimiz ve resim çalışmalarımızda sayısal olanakları kullanıyoruz ki ürettiklerimiz üretildikleri ortamda izleyicileri ile buluşsun.Güncel eğilimlerde de sayısal üretimlerin yeri giderek artıyor zaten. Bunun geleneksel galeriler ve benzer anlamdaki sergileme yöntemlerini de değiştirdiğini, ya da değiştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hepimizin bireysel işleri web sitelerimizde sergileniyor. 02 Aralık 2004 tarihinde Yapı Endüstri Merkezi'nde yaptığımız gösterim ile amacımız, bir araya getirdiklerimizi izleyicilerle yüzyüze getirmek belkide.

Böylece izleyicilerle daha geniş kitleler halinde buluşmamız da olanaklı hale geliyor.

4 ayrı tasarım, fikir, görüş, kişilik bir araya geliyor. Sizce ortaya ne çıktı? Ve bu çıkan şey geliştirilebilir, eklemlenebilir bir şey mi?

Ortaya çıkartabildiğimiz sanırım çok da ortak bir kavram oluşturmadı. Zaten düşüncemiz birlikteliğimizin bu ilk gösteriminde bir ana fikir peşinden gitmek de değildi ki dört bölümün her birisini ayrı ayrı kavramlar olarak düşünmek gerekebilir.

İzleyenlerimizden algılayabildiğimiz kadarıyla ortaya çıkabilense, belki bir görüntü bombardımanı olarak tanımlanabilir . Sadece 45 dakikada, görsellerimizi desteklediğini düşündüğümüz müzik eşliğinde izleyicilerimizi -belki biraz bunaltmak da pahasına- yoruyoruz galiba.

Evet, ortaya birşeyler gerçekten çıkmaktaysa bu kesinlikle geliştirilebilir. Örneğin bu görseller başka sanatçılar tarafından başka görsellere yol açabilir, ya da belki bu gösterim canlı müzik ile daha da etkili olabilir: Dileğimdir ki, bir piyano veya çello sanatçısı, ya da belki bir kuartet bu görsellik bütünü üzerine -özgün veya değil- bir şeyler seslendirsin. Hem belki de bu bazen bir jazz dinletisi veya rock konserine de dönüşebilir.

Gösterimler nerelerde ve ne şekilde devam edecek?

Bu güne kadar ">format D"; Floransa, Sidney ve İstanbul'da gösterildi .. Adesign Tasarım Fuarı'na katıldık. Zaten gösterimi fazlasıyla yurtdışı için yapmıştık. Daha sonra Manhattan, Milano ve Venedik var galiba sırada. İstanbul'da sırada Artİstanbul İstanbul Sanat Fuarı katılımımız var. Ankara'da ise Mimarlar Odası, Ankara Şubesi, ODTÜ Kültür Merkezi ve Siyah/Beyaz Sanat Galerisi'nde gösterimlerimiz gerçekleşecek.

Bu ekiple beraber başka çalışmalar yapılıyor mu?

">format D"nin sonraki projesi Uğur HALICI ile ikimizin birlikte gerçekleştireceği George Orwell'ın ünlü romanı "1984" üzerine kavramsal bir gösterim olacak. Hatta proje neredeyse gösterime hazır bile. "1984"ü 20 yıl sonrasındaki dünyanın hali, eğilimleri, glabolizasyon gibi düşüncelerle tekrar ele aldık. Hatta romanın etkisi ve dünyanın bugünkü hali ile yakın gelecekte gerekebilecek dünya paralarını eleştirel bir gözle yaptık : Kağıt paraların ismi "Globy", metaller ise "Globic".

Grubumuz, yaptıklarımız ve biraz da yapacaklarımızla ilgili bilgileri internet ortamında almak isteyenler aynı zamanda internet'deki resim ve fotoğraf sergimin de adresi olan http://heaven.eee.metu.edu.tr/~resim 'e erişebilirler.

Gösterimimize kapılarını açan ve bu söyleşiyi gerçekleştiren Yapı-Endüstri Merkezi'ne arkadaşım Güven CANTÜRK'ün şahsında teşekkür ederiz.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/format-d-ve-sunumu-buyuk-ilgi-gordu_21859.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!