Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Geçenkışbaharhiçgelmedi Sergisi

"Geçen kış bahar hiç gelmedi! Yaz öncesi, baharı bir nebze olsun hatırlatan ılıman bir iklim olmadı. Sıcak, şehri tümüyle esir almadan önce, bir geçiş

Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi

Sergiler

Geçenkışbaharhiçgelmedi Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 22 Ocak 2004
BİTİŞ TARİHİ: 28 Şubat 2004
+ Ajandama Ekle

Geçen kış bahar hiç gelmedi! Yaz öncesi, baharı bir nebze olsun hatırlatan ılıman bir iklim olmadı. Sıcak, şehri tümüyle esir almadan önce, bir geçiş dönemi yaşanamadı. İstanbul, renklerini gösteremedi. Baharla gelen tutku, özgürlük, arzu ve aşk hissedilemedi. Aylarca süren kötü hava ve karanlık gökyüzü, insanların içindeki enerjiyi sakladı, 'gelecek bahar'a bıraktı."

Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'nin, 22 Ocak-28 Şubat 2004 tarihleri arasında ev sahipliği yaptığı "Geçenkışbaharhiçgelmedi" adlı sergi, bu yıl baharı, beklenenden erken getirdi. İzleyicileri keyiflendirmeyi ve gülümsetmeyi amaçlayan sergide, beş uluslararası sanatçının fotoğraf ve video enstalasyonlarından oluşan işleri yer alıyor. İşlerin renkleri, canlılığı ve ruhunun yanı sıra, baharla gelen rahatlama da sergiyi gezenleri kışkırtarak ruh halini değiştiriyor.

Sanatçılar ve işleri hakkında...

Felix Gonzalez-Torres, Untitled (North) adını verdiği, mekana göre istenildiği gibi yerleştirilebilen ampuller dizisiyle, yaratıcılık özgürlüğünü paylaşıyor. Jim Lambie de Torres gibi, mekanı desen, hareket ve ışıkla dolduruyor. Sanatçının sergi için özel tasarladığı işte, sergi mekanının zeminine yerleştirilen ve ZOBOP'u oluşturan siyah-beyaz şeritler, durağan oldukları halde, işi gerçekleştirme sürecini gözler önüne seriyor.

"Bir dakikalık heykel"leriyle ünlü Erwin Wurm, insanın, saçma ve işlevi olmayan davranışlarını deneme arzusunu yakalıyor. Sanatçının fotoğrafları, bu tip davranışların güzelliğini ve zamansızlığını ortaya koyuyor. Wurm gibi sergiye keskin bir mizah öğesi katan Başir Borlakov'un kompozisyonları, görünüşte "normal" olan ile "garip" olanı -aslında birbirini dengeleyen iki ucu, biri diğerinden aykırı görünmeyene kadar bir araya getiriyor.

Lilibeth Cuenca Rasmussen'in Family Sha-La-La adlı video enstelasyonunda ise yarı Filipinli, yarı Danimarkalı bir aile, birlikte ancak farklı becerilerle dans ediyor. İzleyiciyi bir yandan onlarla beraber gülümsetirken, öte yandan küreselleşmenin yarattığı eşitsizliği, nükteli bir biçimde hissettiriyor.

Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi
İstiklal Caddesi 276 Beyoğlu/İstanbul
(0212) 293 23 61
22 Ocak-28 Şubat 2004
Salı, Çarşamba, Perşembe 13:00 - 20:00
Cuma, Cumartesi 13:00 - 22:00

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/gecenkisbaharhicgelmedi-sergisi_8508.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!