Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: İstanbul Konut Zirvesi
BÖLÜM SPONSORU

Gelecek İçin İklim ve Orman Konferansı

Kuzey Ormanları Savunması ve Türkiye Ormancılar Derneği tarafından düzenlenecek "Gelecek İçin İklim ve Orman Konferansı" 6 Eylül Cuma Şehir Plancıları Odası'nda gerçeleştirilecek.

yapi.com.tr

Toplantılar

Gelecek İçin İklim ve Orman Konferansı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 6 Eylül 2019 15:00
BİTİŞ TARİHİ: 6 Eylül 2019 18:30
YER: Beşiktaş, Şehir Plancıları Odası
DÜZENLEYEN:

Kuzey Ormanları Savunması, Türkiye Ormancılar Derneği

WEB ADRESİ:

https://kuzeyormanlari.org/2019/08/30/gelecek-icin-iklim-ve-orman-konferansi/

+ Ajandama Ekle

İklim krizine karşı somut adımlar atılması için dünya çapında gençlerin bu sene 20 Eylül’de düzenleyeceği iklim grevine yetişkinler de destek verecek. 20 Eylül iklim grevi öncesinde Türkiye’de Sıfır Gelecek adı altında bir araya gelen ve aralarında Kuzey Ormanları Savunması’nın da olduğu ekoloji ve çevre örgütleri, tematik başlıklar altında etkinlikler düzenliyor. Ormansızlaşma teması kapsamında Kuzey Ormanları Savunması ve Türkiye Ormancılar Derneği tarafından düzenlenecek etkinliklerden biri 6 Eylül Cuma günü 15:00-18:30 arasında Beşiktaş’ta Şehir Plancıları Odası’nda gerçekleştirilecek olan ‘Gelecek İçin İklim ve Orman’ Konferansı.

Küresel karanın üçte birini oluşturan ormanlar, hem insan yaşamı için gerekli olan oksijeni üretiyor, hem de insan, hayvan ve bitki türleri için barınak oluyor. Artık hızla içine yuvarlanmakta olduğumuz küresel iklim krizinde atmosferdeki karbonu tutma, havayı filtreleme ve hava kirliliğini azaltma, su kaynaklarını destekleme ve doğal afetlerin etkilerini azaltma özellikleri ile orman ekosistemleri iklim krizine karşı hayati önem taşıyor.

Ancak her yıl 120 ila 150 bin km2 büyüklüğünde orman arazisi insan faaliyetleri sonucu kayboluyor. Kaybolan orman arazileri iklim krizinin yıkıcı etkisini güçlendiriyor ve geri dönülmez nokta olarak görülen 1,5°C sınırına hızla yuvarlanmamıza neden oluyor. Diğer taraftan, kısa zaman dönemlerinde hızla gerçekleşen sıcaklık değişiklikleri; gerek türlerin hareketleri, gerek ormanların tür bileşimleri ve zararlı böcek popülasyonlarının oluşumları ve büyüklükleri açısından ormanları ciddi düzeyde olumsuz etkileyecek.

Konuşmacılar:
- Prof. Dr. Murat Türkeş (TEMA Vakfı Bilim Kurulu üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi)
- Prof. Dr. Doğanay Tolunay (İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi)

Etkinlikte ayrıca Kuzey Ormanları Savunması ve Türkiye Ormancılar Derneği çağrısıyla Haziran başında çeşitli meslek örgütlerinin ve yaşam savunucusu yapıların da desteğiyle başlatılan “Kuzey Marmara Muhafaza Ormanı” ilan edilmesini amaçlayan kampanya da anlatılacak: http://change.org/Kuzeyormanlari

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/gelecek-icin-iklim-ve-orman-konferansi_174646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!