Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Tasarım Bilkent '18
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Geleneksel "Fotoğraf Günleri"nden Uluslararası Fotoğraf Bienali"ne

İFSAK 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali

yapi.com.tr

Buluşmalar

Geleneksel "Fotoğraf Günleri"nden Uluslararası Fotoğraf Bienali"ne
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 15 Eylül 2006
BİTİŞ TARİHİ: 31 Ekim 2006
YER: Ana mekan: Darphane-i Amire, Sultanahmet, Eminönü, İstanbul
DÜZENLEYEN: İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği)
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 245 34 60 E: bienal@ifsak.org.tr W: Bienal hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
+ Ajandama Ekle

b>İFSAK’ın (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) 20 yıldır gerçekleştirdiği ve bir gelenek haline gelen “Fotoğraf Günleri” evrim geçiriyor. İFSAK, “Fotoğraf Günleri”nde edindiği tecrübe ve birikimi, uluslararası bir fotoğraf bienali düzenlemek için kullanıyor. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek bienalin ana teması, “Kent: Kaos ve Büyü” olacak.

Modernitenin cazibe merkezi, hızın ve gelişmenin mekanı, doğadan kopuşun simgesi ve çevresinde oluşturulan kavramsal çerçeve, Kent; 2001 Fotoğraf Günleri’nde de tematik bölüm başlığı idi. İFSAK 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali tematik bölümü ise, kent mekanının karmaşık kaosuna ve estetize ediliş biçimlerine odaklanacak.

Teknolojik, ekonomik ve toplumsal dönüşümler özellikle tarihi kentlerde küreselleşme / yerelleşme, yenileme - koruma tartışmalarını hareketlendirirken, kaos ve büyü teması bu dönüşümleri görsel olarak ifade etmenin ve eleştirel yaklaşmanın bir yolu gibi görülebilir. Postmodern kent mekanında ayrışma, ötekileşme, mutenalaşma gibi terimlerle ifade edilen yeni sorunlarla birlikte yeni bir kaos oluşuyor. Bu kaosun ortasında tarihi kent mekanları, büyülü noktalar gibi algılanıyor ve tarihi oluşuyla kent estetize ediliyor.

İFSAK 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali, kentin kaosunu ve bu kaosun içindeki büyüyü görselleştirmeyi, görselleştirerek kent mekanına yeni eleştiri biçimleri sunmayı amaçlıyor.

Fotoğraf sanatının tüm olası açılımlarına kucak açılacağı bu ilk fotoğraf bienalinde, disiplinlerarası işlere ve ana temanın dışındaki heyecan verici çalışmalara da yer verilecek. Bienalin esin kaynağı, büyüsünü kaosundan alan ve kaosundan yeni bir büyü yaratan İstanbul; ana mekanı ise İstanbul’un kaosunun ortasındaki büyülü Tarihi Darphane-i Amire binaları olacak. Parklar Projesi kapsamında, İstanbul’un çeşitli yerlerindeki parklarda çalışmalar yapılacak. "Şehir hayali, hayali şehir" Projesi, iki Şehir Hatları vapurunda yer alacak. İstiklal Caddesi ve Beyoğlu Projesi, İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Tünel Meydanı, Galata'ya inen sokaklar ve geçitlerde yer alacak.

“İFSAK 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali, 2010’da Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyacak olan İstanbul’un uluslararası kültür-sanat platformu niteliğinin bir kez daha altını çizecek.”

Bienal, çalışmalarıyla tüm dünyada saygınlık kazanmış sanatçıların sergilerine, güncel fotoğraf tartışmalarının odağını oluşturacak bir foruma ve fotoğrafçıların kendilerini geliştirebilecekleri atölye çalışmalarına evsahipliği yapacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/geleneksel-fotograf-gunlerinden-uluslararasi-fotograf-bienaline_47928.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!