Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Gelişen Hollanda Mimarlığı"

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Bölümü ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi "Gelişen Hollanda Mimarlığı / Young Dutch Architects - Emerging Dutch Architecture Exhibition" başlıklı bir sergi düzenliyor. Tasarımı ve küratörlüğü 24H Architecture, Mirck Architecture, Onat ÖKTEM ve Ziya İMREN tarafından yapılan serginin katılımcılarının ise

yapi.com.tr

Sergiler

"Gelişen Hollanda Mimarlığı"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 3 Mayıs 2010
BİTİŞ TARİHİ: 17 Mayıs 2010 13:41
YER: ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, Ankara
+ Ajandama Ekle

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Bölümü ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi “Gelişen Hollanda Mimarlığı / Young Dutch Architects – Emerging Dutch Architecture Exhibition” başlıklı bir sergi düzenliyor. Tasarımı ve küratörlüğü 24H Architecture, Mirck Architecture, Onat ÖKTEM ve Ziya İMREN tarafından yapılan serginin katılımcılarının ise yine 24H Architecture ve Mirck Architecture olduğu bildiriliyor.

Sergi, beşinci nesil genç Hollandalı mimarların modernist yaklaşımları üzerine yoğunlaşıyor. Toplumsal ve ekolojik yapıların değişen gereksinimlerini kavramaya yönelik yoğun arayışları içeren sergi, farklı eğilim ve alışılmadık yapı detaylarını sunmak üzere, Hollandalı iki genç mimarlık ofisini bir araya getiriyor:

- 24H (evrim, duyarlılık, topolojik biçimlenme)
- Mirck Architecture (ekoloji mantığı, akıllı banliyöler, mimarlığın mühendisliği)

Uygulanmış örneklerin paylaşımının yanısıra, hem teorik hem de pratik düzlemlerde oluşan farkındalığı Hollanda bağlamında belgelemeyi de hedefleyen sergide değişken durumlara yanıt verebilmek adına geliştirilen teknoloji kullanımı, tasarım süreçlerinin belgelenmesi ve uygulamalar üzerinden aktarılıyor. Bu kapsamda, “24H: NeoArchitecture” ve “Mirck Architecture”, yüksek kaliteli evrimsel Hollanda Mimarlığına ışık tutan önemli bir başlangıç teşkil ediyor.

Ayrıca serginin ilk iki gününün sunum ve tartışmalara da ev sahipliği yapacağı gelen bilgiler arasında.

24H Architecture

Boris Zeisser ve Maartje Lammers tarafından 2001’in başında Rotterdam’da kurulan 24H Architecture, hem ekoloji sanatına hem de Art Deco akımına gönderme yapması dolayısıyla, “Art d’eco” temasında özetlenebilen, doğadan esinlenmiş tasarımlar üzerine yoğunlaşıyor.
Amaçları tüm işlerin saklı katmanlarını keşfedebilmek olan ofis, program ve arsanın yanısıra bu gizli katmanların herbir tasarım için bir esinlenme kaynağı oluşturduğunu dile getiriyor. Ekip, tasarım sürecini yönlendiren farklı temalarla çalışarak, geniş bir yelpazede mimari olmayan çözümler üretiyor.
Evrim: tek bir mekanda çoklu program kullanımına olanak veren, zaman içinde uyarlanabilen yapılar
Doğalaşım: Doğanın yapı malzemelerine yansıyan soyut yorumlamaları
Organizma: Büyüyen eklentilerle, varolan yapıların yeni kompozisyonlara dönüştürülmesi
Art d’eco: Çevreyi korumak ve desteklemenin yanısıra ekoloji sanatını oluşturan güzellik
Duyarlılık: Duyuları harekete geçirmek için bir yapının, varolduğu süre boyunca, malzemenin doğal bir beceri ile kullanımı sayesinde güzel yaşlanması

Mirck Architecture
Mirck Architecture (Amsterdam, 2003) derin mekân tasarımı üzerine uzmanlaşan bir mimari ofis. Mimari ve mühendisliği birbiriyle dengeleyen ofiste gerçekleştirilen özverili işbirlikleri tasarım ve inşa süreçlerini benzersiz bir yapıyla sonlandırıyor. Mirck Architecture tasarımları, yeni buluşlar, eko-mantık, gün ışığından yararlanma, yapısal aletler, değerlilik ve akıllı varoşlar gibi temalardan besleniyor. Süreç içindeki tüm katılımcıların özellikleri ve işe özel durumlar, bu temaların içeriğini belirliyor. Şu anda çalışanların yarısı yeni buluşla ve yenileme çalışmaları ile ilgileniyor.
Ofisin kurucusu Sander Mirck aynı zamanda Hollanda ve İtalya’da değişik üniversitelerde konuk öğretim üyeliği, Hollanda Mimarları Kraliyet Enstitüsü’nde komite üyeliği ve Hollanda Mimarlık Enstitüsü Dostları kuruluşunda başkan yardımcılığı görevlerini üstleniyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/gelisen-hollanda-mimarligi_78944.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!