Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

“Gizli İşler” Sergisi İş Sanat Kibele Galerisi’nde

“Gizli İşler” Sergisi / İş Sanat Kibele Galerisi

yapi.com.tr

Sergiler

“Gizli İşler” Sergisi İş Sanat Kibele Galerisi’nde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 Mart 2007
BİTİŞ TARİHİ: 28 Nisan 2007
YER: İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, İş Kuleleri, Levent, İstanbul
DÜZENLEYEN: İş Sanat Kibele Sanat Galerisi
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 316 15 80 Sergi pazar ve pazartesi günleri hariç, her gün 10:00 - 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
+ Ajandama Ekle

ş Sanat Kibele Galerisi, Balkan Naci İslimyeli’nin özel arşivindeki hiç sergilenmemiş yapıtlarıyla en yeni çalışmalarını, beş bölümlük bir sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Günümüz Türk Sanatı’nın öncü yaratıcılarından Balkan Naci İslimyeli’nin sergisinde, birbirinden çarpıcı yapıtlar beş ana bölümde sunulacak.
200 eserin yer aldığı ve Pretrospektif alt başlığıyla açılacak olan sergi Gizli İşler, Pansiyon, Yolcular, Türk Mutfağı ve Ayın Halleri adlarını taşıyan beş bölümden oluşuyor. Sergide bu bölümler dışında sanatçının iki enstelasyonu ve bir başka özel açılışla izleyiciye sunulacak üç video çalışması da yer alıyor.

“Gizli İşler”, Balkan Naci’nin 65’li yıllardan başlayarak çeşitli dönemlerinden kendi arşivi için sakladığı ve hiçbir yerde sergilenmemiş yapıtlardan oluşan bir toplam olmasıyla dikkat çekiyor. “Pansiyon”, Balkan Naci’nin 1979-1981 yılları arasında İtalya’da gerçekleştirdiği ve Türkiye’deki ilk kavramsal fotoğrafik dizi örneği niteliği taşırken, “Türk Mutfağı” ise sanatçının mutfağımızın geleneksel yemek malzemelerini kullanarak gerçekleştirdiği otuz adet “giysi-heykel”den oluşuyor. İslimyeli’nin “Ayın Halleri” başlığı adı altında sunduğu giysi-tuvaller bu büyük ölçekli serginin diğer bir bölümünü oluşturuyor.

Balkan Naci İslimyeli bu toplamla günümüz sanatının yepyeni anlatım biçimlerini kendi yaratı alanına katmaktaki ustalığının yetkin bir örneğini sergiliyor. Türk Sanatı’nda her sergisiyle kariyerine ve sanat ortamımıza yenilikler sunan ve kapı aralayan sanatçı bu yenilikçi ve atak sanatsal tavrına büyük kültürel birikimimizin ve belleğimizin parıltılarını da katıyor.

Balkan Naci İsmiyeli
1947 yılında Adapazarı’nda doğan Balkan Naci İslimyeli, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 1975 yılında Salzburg Yaz Akademisi’nde litografi çalışan Balkan Naci, 1979-1981 yılları arasında İtalyan hükümetinin bursuyla Floransa Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim çalışmaları yaptı. 1989’da New York Üniversitesi, Near Eastern Studies’in davetiyle, 1990-1991 yılları arasında Fulbright Bursu ile aynı üniversitede çalışmalar gerçekleştiren sanatçı 1995 yılında Hardfort Trinity Koleji’nin davetiyle ABD’de bulundu.

Sinemada sanat yönetmenliği yapan ve TRT’nin çeşitli kültür programlarında danışman olarak çalışan sanatçı 1976’dan başlayarak çeşitli edebiyat dergilerinde şiir, öykü ve radyo oyunları yayımlandı.

1993’de Profesör unvanı alan sanatçı sırasıyla Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Bilgi Üniversitesi Eğitim Programları’nda görev yaptı.

Altı kişisel kitap yayımlayan, ulusal ve uluslararası 17 ödülü bulunan Balkan Naci sanat yaşamı boyunca yüzlerce ulusal ve uluslararası karma sergide yer aldı. Kırkın üzerinde kişisel sergi gerçekleştiren sanatçı çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürüyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/gizli-isler-sergisi-is-sanat-kibele-galerisinde_52160.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!