Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Günümüzde Kentsel Tasarıma ve Eğitimine Nasıl Bakmalı?”

MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Kentsel Tasarım Bilim Dalı tarafından düzenlenen "25. Kentsel Tasarım Buluşmaları" kapsamında gerçekleşen konferans, 25 Kasım 2016 Cuma günü, saat 10:00'da MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda izlenebilir.

yapi.com.tr

Toplantılar

“Günümüzde Kentsel Tasarıma ve Eğitimine Nasıl Bakmalı?”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 25 Kasım 2016 10:00
YER: MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Kentsel Tasarım Bilim Dalı

+ Ajandama Ekle

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ve Kentsel Tasarım Bilim Dalı kurucusu Prof. Dr. Mehmet Çubuk'un vereceği konferansın özet açıklaması şöyle:

Kentsel Tasarım Eğitimi - Yeni Yöntem ve Arayışlar
Günümüzde Kentsel Tasarıma ve Eğitimine Nasıl Bakmalı?

"Modern şehirciliğin kentlerde yarattığı bozgunun etkisinde ortaya çıkan Kentsel Tasarım, ilk dönemlerde özelleşmiş koşullarda bir tasarım olarak belirmiştir. Yararlılık ve doğru arasında bir hedef ilişkisi tasarımı, bir imaj olarak algılanmıştır. Oysa ilerleyen zaman içinde güvenilir, esnek ve sürdürülebilir nitelikler kazanmıştır. Bu durum, Şehircilik uygulama-larında kenti ele alış ve düzenlemelerde yeni bir tarz getirmiştir. Bu çerçevede Kentsel Tasarım bir disiplin olarak gelişmiş ve bir bilim dalı haline gelmiştir. Ülkelerde ele alışta farklılıklar belirse de,  genel olarak yeni yaşam alanı kültürü oluşturmuş ve artık planlama süreciyle birlikte yürütülen, üst düzey bir yaklaşımlı bir girişim olmuştur.

Dünyada gelişmiş ülkelerde son dönemlerde yeni şehircilik hareketi içinde; kentlerde yapılanmış ortamların yeniden biçimlendirilmesinde yeni eğilimler, yaklaşımlar ve akımlar çerçevesinde yaşam alanlarındaki değişimler ve gelişmeler, kentsel tasarımın yeniden değerlendirilmesini gerekli kılmıştır. Bu yeni şehircilik yaklaşımı içinde yeni içeriğiyle Kentsel Tasarım; kentsel büyüme ve yaşam biçimi için başarılı kentsel çözümlerde anahtar rol oynamaya başlamıştır. Fiziksel çevrenin daha anlamlı, duyarlı ve yararlı tasarlanması yönünde bir içerik kazanmıştır. En önemlisi beliren yeni koşullar, sırt sırta dönmüş olan Mimarlık ve Planlamayı yüz yüze bir araya getirmiştir.

Bütün bu ilerlemeler-değişimler ve dönüşümler karşısında, dünya da Yüksek öğretim peyzajı değişirken; ülke genelinde de büyük bir gereksinim olarak beliren ve UNESCO’nun ‘Ortak Mülk’ olarak tanımladığı ‘eğitim’in değişme zorunluluğu gibi, yüksek öğretim alanında da değişimler gerekli olmaktadır. Dolayısıyla; ülkede öncelikle Yüksek Öğretim yeniden yapılanmalı, bu çerçevede şehircilik eğitimi ve Ketsel Tasarım eğitimi de yeniden ele alınmalıdır."

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/gunumuzde-kentsel-tasarima-ve-egitimine-nasil-bakmali_151871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!