Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Harika Uyaroğlu - Bülent Çetinor Çalışmaları Galeri Oda'da

Harika Uyaroğlu - Bülent Çetinor Resim Sergisi

yapi.com.tr

Sergiler

Harika Uyaroğlu - Bülent Çetinor Çalışmaları Galeri Oda'da
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 11 Nisan 2006
BİTİŞ TARİHİ: 29 Nisan 2006
YER: Galeri Oda, Hüsrev Gerede Cad. 102 / B (Fırın Sokak) Teşvikiye / İstanbul
DÜZENLEYEN: Galeri Oda
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 259 22 08 F: (0212) 259 64 69 E: info@galerioda.com Sergi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 12:00 - 19:00 saatleri arasında görülebilir.
+ Ajandama Ekle

br/> Galeri Oda, 11 - 29 Nisan tarihleri arasında Harika Uyaroğlu - Bülent Çetinor'un suluboya çalışmalarından oluşan resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Fatma Ekeman, sanatçılarla ve sergiyle ilgili olarak şunları söylüyor.

"1944 yılında Ankara / Beypazarı'nda doğan Uyaroğlu, D.G.S.Akademisi'nde (şimdiki MSÜ), önce Adnan Çoker Atölyesi'nde resimle başladığı sanat eğitimini, 1969'da Seramik Bölümü'nde tamamladı. Yirmi yıl çeşitli liselerde Resim Öğretmenliği yaptıktan sonra, yaklaşık on yıldır sadece suluboya resim çalışıyor. Aile dostu Bülent Çetinor'un teşvikiyle ilk kez resimlerini sergiliyor...

Suluboyanın kendine has bütün olanaklarını ve zorluklarını, bıkmak bilmeden yaptığı denemelerle kontrol ederek resmine taşımaya çalışan Uyaroğlu, manzara, (başta çiçekler olmak üzere) natürmort ve portre çalışmalarının yer aldığı resimlerle sanat severlerin karşısına çıkıyor.

1928 yılında İstanbul'da doğan, 1951'de İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi'ni bitiren, mesleki çalışmaları boyunca suluboya resim yapan, bütün resimlerinde mimarlığının bilinçli izlerine rasladığımız Bülent Çetinor'un, bu 100. sergisi oluyor... Bülent Çetinor, mimar olarak yapısal özelliklerini, İstanbullu bir aydın olarak kültürel kimliklerini çok iyi bildiği, başta İstanbul olmak üzere bütün Türkiye'nin ahşap evlerini, yalılarını, eski sokaklarını çiziyor, boyuyor; onlarla yaşayıp, yaşatıyor...

Resmini kendisi, "Aydınlık, renkli; insanımıza yaraşırcasına..." olarak nitelerken, Prof. Dr. Doğan Kuban ise "Gelecek kuşakların bu güzellikleri ancak çizili belgeler üzerinde bulabilecekleri düşüncesi, o yapılarla birlikte yaşayanlar için hüzün verici olsa da, bir uygarlığı hiç tanımamaktansa, görsel olarak korumak insanı avunduruyor" sözleriyle tanımlıyor."

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/harika-uyaroglu---bulent-cetinor-calismalari-galeri-odada_43776.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!