Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar"

Rahmi M. Koç Müzesi yeni bir sergi projesini hayata geçiriyor: Minyatür sanatının günümüzdeki tek aktif temsilcisi Henry Kupjack’ın minik ama her detayı kusursuz ‘Minyatür Odalar’ı İstanbul’da. Her bir detayı titizlikle ve aslına uygun bir şekilde ele alınan ‘Minyatür Odalar’, dünya tarihinde iz bırakmış dönemlerin yaşam tarzını, mimari

yapi.com.tr

Sergiler

"Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 17 Aralık 2008
BİTİŞ TARİHİ: 15 Mart 2009
YER: Rahmi M. Koç Müzesi, Hasköy, İstanbul
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 369 66 00 pbx F: (212) 369 66 06
+ Ajandama Ekle

Rahmi M. Koç Müzesi yeni bir sergi projesini hayata geçirdi: Minyatür sanatının günümüzdeki tek aktif temsilcisi Henry Kupjack’ın minik ama her detayı kusursuz ‘Minyatür Odalar’ı İstanbul' da. Amerikalı Sanatçı Henry Kupjack’in, eşi benzerine zor rastlanan gerçeklikteki kusursuz ‘Minyatür Odaları’ İstanbul’a geliyor. Her bir detayı titizlikle ve aslına uygun bir şekilde ele alınan ‘Minyatür Odalar’,  dünya tarihinde iz bırakmış dönemlerin yaşam tarzını, mimari özelliklerini ve en önemlisi ruhunu yansıtıyor.

Sanatının günümüzdeki tek temsilcisi olan Henry Kupjack’ın yoğun emek isteyen çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu eserler; Florida Naples Sanat Müzesi, Winterthur Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, Boston Kütüphanesi ve Illinois Devlet Müzesi gibi dünyanın belli başlı müze ve galerilerde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Dünyanın en değerli taşı olan pırlantayı özenle işleyerek kullanıcısına ayrıcalık yaşatan ZEN Diamond’ın ana sponsorluğunda “Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar” Sergisi, 16 Aralık 2008 – 15 Mart 2009 tarihleri arasında Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçileri ile buluşuyor.

“Amacım odaları öylesine gerçek yapmak ki bakıldığında odanın içindeymiş gibi hissettirebilmek” diyen Henry Kupjack’ın meraklılarını minik ama kusursuz bir yolculuğa çıkaracağı “Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar” Sergisi, doğanın en hassas ellerinden çıkan ince işçiliğin ve tasarımın keşfedilmesi için Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Henry Kupjack ve Minyatür Sanatı Hakkında

Henry Kupjack, bugün minyatür sanatını aktif şekilde devam ettiren tek sanatçı. Sanatçının pek çok çalışması Winterthur Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, Boston Kütüphanesi ve Illinois Devlet Müzesi’nde sürekli olarak sergilenmektedir. Kupjack Minyatürlerine sahip şöhretli kişiler arasında, Clinton’ları, Forbes ailesini ve Bruce Hellford’u (Drew Carey Show’un yaratıcısı), Mareşal 4. Field, aktris Helen Hayes, mağaza zinciri sahibi Donald Dayton gibi pek çok isimi sayabiliriz. Haftanın hemen hemen her günü 30 yıldan fazladır çalıştığı stüdyosunda bir detayın üzerine eğilmiş çalışan Kupjack, ilahi doğruluktaki ölçek için cetvel gibi tüm mekanik aletlere güvenmiyor ve “Sadece bakarak neyin doğru ölçekli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim” diyor. 

Henry Kupjack, minyatürlerin ortaya çıkmasında yılların deneyimi ve çocukluk hayal gücünün çok büyük tesiri olduğunu düşünüyor.  Her yeni odanın yeni bir meydan okuma olduğunu da vurgulayan sanatçı, minyatür sanatı ve kendi sanatı ile ilgili şunları söylüyor:  “Minyatür, en eski uygarlıklardan bu yana var olan bir gelenektir. İnanç sistemleri ve kültürel olguların etkilerini taşıyabilir. Doğa ve çevreyi anlamlandırmak açısından insanoğlunun başa çıkabileceği boyutlara indirgemek amaçlanır. Minyatürde gerçekçi etkiyi yaratmak önemlidir. Kurgunun başarısı, gerçekçiliği yansıtacak yeterli detayın verilebilmesi açısından doğru orantılamaya bağlıdır. Minyatür kurgulanırken, zihin yüzlerce fotoğrafı doğru kompozisyon içinde ve olabilecek her türlü açıyı kullanarak bir araya getirir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/hayallere-sigmayan-minyatur-odalar_64522.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!