Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Bakılan Görülen Kadar
BÖLÜM SPONSORU

Hayallerle Dolu Küçük Evler

Oyuncak, koleksiyon objesi, hobi malzemesi ve vitrin süsü olarak kullanılan minyatür evler, Rahmi M. Koç Müzesi'nde ziyaretçilerini bekliyor.

yapi.com.tr / AA

Sergiler

Hayallerle Dolu Küçük Evler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 28 Kasım 2014
BİTİŞ TARİHİ: 16 Haziran 2015
YER: Hasköy Cad. No: 5, Hasköy
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Rahmi M. Koç Müzesi

+ Ajandama Ekle

Rahmi M. Koç Müzesi, oyuncak, koleksiyon objesi, hobi malzemesi ve vitrin süsü olarak kullanılan minyatür evlerden oluşan 'Hayallerle Dolu Küçük Evler' sergisine ev sahipliği yapıyor. Müzenin 20. yılına özel hazırlanan sergide, 19. yüzyıldan itibaren üretilen çoğu İngiliz, Alman, Fransız ve Amerikan yapımı minyatür evler ile dekorlarında kullanılan minyatür mobilyalar, objeler ve oyuncak bebekler yer alıyor.

Sergiye ilişkin bilgi veren Rahmi M. Koç Müzesi Koleksiyon Yönetimi bölüm yöneticisi Yeşim Anadol Zengin, sergide, 3 diorama, 42 bebek odası ve 100'ün üzerinde küçük bebeğin bulunduğunu belirterek, "Sergiyi hazırlamamız yaklaşık 2 yıl sürdü. Bebek evlerini toplamamız ise aslında çok daha uzun bir süreç" dedi.

Bu sene Rahmi M. Koç Müzesi'nin 20. yılını kutladığını hatırlatan Zengin, şunları söyledi:

"20. yılımız nedeniyle bebek evleri sergisi yapmaya karar verdik. Bizim müzemiz daha çok sanayinin tarihini anlatan bir müze. Bebek evleri de oyuncak tarihinde çok önemli bir yer tutuyor. Dolayısıyla bunu fark ettiğimiz zaman bu seneyi bebek evleri ile kutlamanın çok anlamlı olacağına karar verdik".

Birbirinden farklı dekora sahip evlerin yer aldığı ve dekorasyonda kullanılan objelerin titizlikle seçildiği sergide, 1880'de tasarlanan ahşap villa, 1910'da Alman Moritz Gottschalk tarafından tasarlanan bebek evi ve Efes kentinin yaklaşık 10 metre uzunluğundaki minyatürü dikkati çekiyor. Sergi kapsamında 'Küçük Ölçekte Büyük Dünyalar Bebek Evleri' isimli bir de kitap hazırlandı.

Sergi, 16 Haziran'a kadar açık kalacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/hayallerle-dolu-kucuk-evler_126814.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!