Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Bakılan Görülen Kadar
BÖLÜM SPONSORU

"Homo Practicus / İşe Yarar Adam"

Galeri Nev İstanbul 2010/2011 sergi sezonunu 1 Ekim tarihinde Serkan Özkaya'nın "Homo Practicus" başlıklı sergisi ile açıyor. Özkaya'nın buluşu olan ve Latince tınlayan "Homo Practicus" dilimize "İşe Yarar Adam" olarak çevrilebilir. Yaklaşık yirmi yıldır çoğaltılabilen sanat nesnesi üzerine çalışan ve üreten Özkaya, "Homo Practicus" ile tasarım ve

yapi.com.tr

Sergiler

"Homo Practicus / İşe Yarar Adam"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Ekim 2010
BİTİŞ TARİHİ: 1 Kasım 2010
YER: Galeri Nev, Maçka - İstanbul
DÜZENLEYEN: Galeri Nev
DİĞER BİLGİLER: A: Maçka Caddesi 33 Maçka - İstanbul T: (212) 231 67 63 info@galerinevistanbul.com
+ Ajandama Ekle

STRONG>Galeri Nev İstanbul 2010/2011 sergi sezonunu 1 Ekim tarihinde Serkan Özkaya'nın "Homo Practicus" başlıklı sergisi ile açıyor. “Homo Practicus”, geçtiğimiz sezon Galeri Nev’deki “Türbülans” sergisinde “Uçan Sandalye” eseri ile yer almış olan sanatçının yine Galeri Nev’deki ilk kişisel sergisi olacak.

Özkaya’nın buluşu olan ve Latince tınlayan “Homo Practicus” dilimize “İşe Yarar Adam” olarak çevrilebilir. Yaklaşık yirmi yıldır çoğaltılabilen sanat nesnesi üzerine çalışan ve üreten Özkaya, “Homo Practicus” ile tasarım ve heykeli aynı kutuptan mıknatıslar gibi karşı karşıya getiriyor. Bu yapıtı için yola çıkarken, aklındaki sorunun “Müzelik bir heykeli, işlevsel bir obje gibi tasarlamak mümkün mü?” olduğunu belirten Özkaya, yapıtında, her iki disiplinin özelliklerini karşı karşıya getirmeye ve ortaya çıkan gerilim içerisinde onları uzlaştırmaya çalışıyor.

İstanbul’da doğan Serkan Özkaya’nın yapıtları, bugüne dek dünyanın bir çok sanat merkezinde sergilendi. Bu yıl ve geçtiğimiz yıl Slag Gallery, New York; 21C Museum, Kentucky; Daniska, İstanbul ve 1k Projectspace, Amsterdam’da kişisel sergiler açan sanatçı, PERFORMA07’ye, 9. İstanbul Bienali’ne ve birçok uluslarası sergiye katıldı. Asıl ve kopya kavramları üzerine uzun süreli çalışmaları ile bilinen Özkaya, farklı alanlarla işbirliğini sürdüregeldi. Sanatçı, "Bana Onun Kellesini Getirin" başlıklı yapıtında, İstanbul, Şangay ve New York’taki restoranlara hazırladığı kalıpları vererek, restoran sahiplerinin müşterilerine bir sanat eseri sunmalarına ve eserin anında tüketilmesine olanak sağladı. Serkan Özkaya ayrıca, içlerinde Willoughby Sharp ile beraber yazdığı "Hayatta Hiç Doğru Bir Şey Yaptın mı?"nın da bulunduğu altı kitaba imza attı.

“Homo Practicus”un bilgisayar modelleme ve kalıp aşamaları Onbiriki Tasarım ve Stüdyo M'de, çoğaltma ve boyama aşamaları ise Davut Çakır atölyesinde gerçekleştirildi. Yapıtların fotoğrafları Barış Özçetin tarafından çekildi.

Aynı figürün farklı işlevlere uygun olarak konumlandırılmasını hedefleyen sergide “Homo Practicus” avize, masa, heykel ya da şemsiyelik gibi işlevlere bürünmüş olarak görülebilir. Bir yandan erkeğin sosyal hayat içerisindeki rolüne, öte yandan işlevin tasarım için olan gerekliliğine karşılaştırmalı ve eleştirel bir bakış sunan sergi, Pazar/Pazartesi hariç her gün saat 11:00-18:30 arasında ve 1 Kasım 2010 tarihine kadar görülebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/homo-practicus-ise-yarar-adam_82562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!