Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"İğne Deliğinden Dünya"

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin (MSGSÜ) 125. ve MSGSÜ Fotoğraf Bölümü’nün 30. kuruluş yılı vesilesiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezi, "İğne Deliğinden Dünya" sergisine ev sahipliği yapacak. Öğrenci çalışmalarından yapılan seçkilerin yer aldığı sergide ziyaretçiler, fotoğraf sanatının ilginç dünyasına tanıklık edecek.

yapi.com.tr

Sergiler

"İğne Deliğinden Dünya"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Kasım 2008
BİTİŞ TARİHİ: 6 Aralık 2008
YER: Fransız Kültür Merkezi, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
+ Ajandama Ekle

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin (MSGSÜ) 125. ve MSGSÜ Fotoğraf Bölümü’nün 30. kuruluş yılı vesilesiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezi, "İğne Deliğinden Dünya" sergisine ev sahipliği yapacak. Öğrenci çalışmalarından yapılan seçkilerin yer aldığı sergide ziyaretçiler, fotoğraf sanatının ilginç dünyasına tanıklık edecek.
 
Doç. Yusuf Murat Şen ve yardımcısı Arş. Gör. Uğur Günay tarafından yürütülen MSGSÜ Fotoğraf Bölümü Deneysel Teknikler dersi kapsamında öğrenciler ilk aşama olarak kendi iğne deliği makinelerini tasarladılar. Daha sonra teknik sorunlar giderilerek seçilen projeler üretilir. Bu sergide yer alan çalışmalar ise bu ders kapsamında son üç yılda üretilmiş projelerden bir seçkiyi sunuyor.

Fotoğraf makinesinde görüntü oluşumunun en temel ilkesi üzerine kurulu olan “İğne Deliği Fotoğraf” fotografik görüntüyü teknolojiye meydan okurcasına en ilkel yöntemlerle üretir. Nesnelerin üzerinden yansıyan ışık karanlık kutunun önüne açılan bir iğne deliğinden geçerek kutunun arka yüzeyinde baş aşağı duran görüntüyü oluşturur. Bu yüzeye konulan ışığa duyarlı malzemenin pozlandırılması sonucu fotografik görüntü elde edilir. Bu fotografik görüntüyü oluşturmak için herhangi bir merceğe veya objektife ihtiyaç duyulmaz. Görüntüler, merkezden kenarlara doğru kararan ve saçılan etkisi ile kendi estetiğini yaratır.  Aşırı geniş açı olarak tasarlanan makinelerde bu etki daha da artar.  Elde edilen dairesel görüntülerde dramatik etki hâkimdir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/igne-deliginden-dunya_64708.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!