Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İleri Koleksiyonu'ndan Bir Seçki: "İleridekiler"

İki yılı aşkın bir çalışmanın ardından Galeri Nev, resimlerin yanı sıra biriken sayısız kitap, belge ve fotoğrafla birlikte yaklaşık 4000 eseri barındıran Rasih Nuri İleri Koleksiyonu'nu, ilk kez Ankara'da gün yüzüne çıkarıyor. Sergi, 1 Ekim - 1 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

yapi.com.tr

Sergiler

İleri Koleksiyonu'ndan Bir Seçki: "İleridekiler"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Ekim 2010
BİTİŞ TARİHİ: 1 Kasım 2010
YER: Galeri Nev - Ankara
DÜZENLEYEN: Galeri Nev
DİĞER BİLGİLER: A: Galeri Nev Gezegen Sokak No: 5 06700 - Ankara T (312) 437 93 90 F (312) 436 39 47 ankara@galerinev.com
+ Ajandama Ekle

ki yılı aşkın bir çalışmanın ardından Galeri Nev, resimlerin yanı sıra biriken sayısız kitap, belge ve fotoğrafla birlikte yaklaşık 4000 eseri barındıran Rasih Nuri İleri Koleksiyonu’nu, ilk kez Ankara’da gün yüzüne çıkarıyor. Sergi, 1 Ekim – 1 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Rasih Nuri İleri 1920 yılında, babasının Mustafa Kemal’in özel temsilcisi olarak bulunduğu Cenevre’de doğdu. Kendi deyimiyle “dolaplar dolusu resimler”in olduğu bir evde büyüdü. Öyle ki, aile dostları Osman Hamdi’ye ait bir desen defteri evin içinde kaybolup gitmişti. Meraklısına düğünlerde Fikret Mualla’lar Selim Turan’lar armağan ediliverirdi. Karşılaştığı ilk “çıplak”, o yıllarda İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nin müdürlüğünü yapmakta olan Namık İsmail’in büyük bir tualiydi. Rasih Nuri İleri, sık sık dayıları Abidin Dino, Arif Dino, Ali Dino ve Ahmet Dino ile birlikte zaman geçiriyor, onların çalışmalarını büyük bir ilgiyle izliyordu. Avni Arbaş okul arkadaşıydı. Nejad Devrim ise henüz resim yapmaya başlamış bir çocuktu...

Resimlerin yanı sıra biriken sayısız kitap, belge ve fotoğrafla birlikte Rasih Nuri İleri’nin evini ve yaşamını doldurmuş olan bu sanat koleksiyonunda bugün yaklaşık 4000 eser bulunuyor. “Resim koleksiyonu diye bir kavramla ilişkim olmadı; sadece ressamlar tanıdım” diyen bu koleksiyonerin başlı başına bir müze oluşturan birikimi, İstanbul’un ilk ve en zengin özel koleksiyonu olarak kabul ediliyor.

İki yılı aşkın bir çalışmanın ardından Galeri Nev, Rasih Nuri İleri Koleksiyonu’nu ilk kez Ankara’da gün yüzüne çıkarıyor. 91 yaşındaki İleri, 1 Ekim 2010 Cuma günü saat 19:00’da Galeri Nev’de gerçekleştirilecek açılışa ailenin koleksiyonculuk geleneğini sürdüren çocukları ve torunları ile birlikte katılacak. İleri, 2 Ekim günü saat 15.00’de de “Koleksiyoncu Değilim” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ileri-koleksiyonundan-bir-secki-ileridekiler_82825.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!