Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

‘İnancın Dansı‘

C.A.M Galeri / Nişantaşı Mehmet Günyeli’nin ‘İnancın Dansı‘ başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Mehmet Günyeli, “inanç hiyerarşisi”ni ön plana çıkarıyor.

yapi.com.tr

Sergiler

‘İnancın Dansı‘
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Mart 2009
BİTİŞ TARİHİ: 29 Mart 2009
YER: C.A.M Galeri / Nişantaşı, İstanbul
DÜZENLEYEN: C.A.M Galeri
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 248 81 49
+ Ajandama Ekle

.A.M  Galeri / Nişantaşı Mehmet Günyeli’nin ‘İnancın Dansı‘ başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Mehmet Günyeli, “DERVİŞLER” serisinde bir “inanç hiyerarşisi”ni ön plana çıkarıyor. İnançların insanları eşitleme hedefini ve bir ve bütün olma amacını benimseyen ruhunu fotoğraflarında estetik bir yücelişe doğru taşımayı ihmal etmiyor. Bu da onun fotoğraflarının, dinsel mistisizmi törensel bir disiplin ve uyumlu bir görsellik içinde bütünlemesine kaynaklık ediyor. Mevlevi dervişler, bulundukları mekana inanç dolu bir atmosfer yayıyor, bu bütünleşmenin ritmini sanki tüm evrene mal eder gibi bize solutuyor.

Mehmet Günyeli’nin fotoğrafları,  alışılagelmiş mevlevi görüntülerinin çok ötesinde, yani dönmek suretiyle bir devinim oluşturan derviş imgesinin hayli dışında, özellikle etkili bir geometriyi öne çıkaran bir bakış açısını sergilemekte. Baş’ların sıra halinde dizildiği bir anlatıma odaklanan Günyeli, dervişleri çevreden soyutlanmış birer figür olarak bu geometriye katkı yapan bir boyuta taşıyor. Mistik bir duygu dinamizmini alabildiğine güçlendirmeye çalışırken, geleneksel kültürümüzde bir “realite” olarak kabul gören “ Alevi semahları” ve “Muharrem törenleri”ndeki kitlesel inanç ritüellerini çağrıştıran bir yığınsallığı sergilemekten de uzak kalmıyor.

Mehmet Günyeli; din, mistisizm ve inanç okyanusunda, dansı hem tanrısal bir yakarış, hem de dünyevi bir eylem haline getirmekten kaçınmamış. Hepimizi transa geçmiş birer derviş misali fotoğrafların gerçeküstücü atmosferine hapsediyor. Günyeli, evrenin renkli yüzüne sığınmak yerine, buna koşut bir tercihi öne çıkarıyor, çalışmalarını siyah beyazın düşsel boyutlarından yararlanarak bize sunuyor. Kamerasını “inancın dansı”na tanık yapan, onu dervişlerle eylem birliği içinde olan bir işbirlikçi gibi kullanmaktan haz alıyor.
 

 

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/inancin-dansi_67196.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!