Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Araştırmaları Misafir Araştırmacı Programı

15 Ekim 2023 – 15 Şubat 2024 tarihleri arasında, ‘Planlamayı İstanbul’da Yeniden Düşünmek’ teması ile gerçekleşecek olan İstanbul Araştırmaları Misafir Araştırmacı Programı'nın son başvuru tarihi 1 Ekim.

yapi.com.tr

Eğitimler

İstanbul Araştırmaları Misafir Araştırmacı Programı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 15 Ekim 2023
BİTİŞ TARİHİ: 15 Şubat 2024
DÜZENLEYEN:

İstanbul Planlama Ajansı, İBB Kütüphane

WEB ADRESİ:

ataturkkitapligi.ibb.gov.tr

DİĞER BİLGİLER:

E. kutuphane@ipa.istanbul

+ Ajandama Ekle

Odağında ‘Planlamayı İstanbul’da Yeniden Düşünmek’ teması olacak şekilde hazırlanan İstanbul Araştırmaları Misafir Araştırmacı Programı, kent ve şehircilik alanında çalışan araştırmacıların mevcut veya yürütmekte oldukları İstanbul Araştırmaları konulu çalışmalarını yayına dönüştürmelerine katkı sunmak için tasarlanmış bir araştırmacı destek programıdır. 

Misafir Araştırmacı Programı, aynı zamanda mentörlük görevi üstlenecek olan alan editörleri ile birlikte misafir araştırmacılara, son 3 yıl içerisinde tamamlanmış yüksek lisans/doktora tezlerini veya bitme aşamasında kitap çalışmalarını yayına hazırlama olanağı sunarken ayrıca zengin kaynak erişimi ve canlı bir akademik-entelektüel ortam sağlamayı amaçlamaktadır. Program, seminer ve konferans gibi etkinlikler vasıtasıyla bilimsel bilgi alışverişini desteklemeyi hedeflemektedir.

Programa; yüksek lisans ve doktora öğrencileri, doktora sonrası çalışma yürüten araştırmacılar, akademisyenler ile medya ve STK gibi farklı alanlardan uzmanlar ve araştırmacılar başvurabileceklerdir. 

Misafir Araştırmacı Programı’na  kabul edilecek 5 katılımcı danışma kurulu üyelerinden oluşturacak olan seçici kurul kararı ile belirlenecektir. Kurul, programa katılımcı sayısını revize etme hakkına sahiptir. Program dili Türkçedir.

Bu program kapsamında araştırmacılara 40.000 TL destek sağlanacaktır.

Program Başlangıç Tarihi ve Süresi: 15 Ekim 2023 – 15 Şubat 2024
Son başvuru Tarihi: 1 Ekim 2023 (Pazar), 23:59

Programın Çerçevesi

Misafir Araştırmacı Programı, İstanbul ile ilgili nitelikli bilgi üretimi ve bunun için ihtiyaç duyulan insan kaynaklarının gelişimine katkı sağlayarak, çeşitli uzmanlık alanlarında araştırmacıların çalışmalarını desteklemeyi amaçlar. İstanbul’un tarihi, kültürü, şehircilik ve planlama geçmişi ile şehrin geleceğine dair araştırmaları destekler.  

Bu program çerçevesinde, ilgili dönem için İPA İstanbul Kitaplığı’nda tahsis edilecek tam donanımlı ofis, öğle yemeği, şehir içi ulaşım ve diğer olanaklar kullanılarak İstanbul’un dünü, bugünü ve yarını ile planlama kavramı arasındaki ilişkinin kapsamlı ve çok boyutlu bir şekilde değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Eşsiz koleksiyonuyla İstanbul’un önde gelen araştırma kütüphanelerinden biri olma özelliğine sahip olan İBB Atatürk Kitaplığı (Beyoğlu) kaynaklarına öncelikli erişim olanağı sağlayacak olan Destek Programı, İstanbul kent tarihi, kent sosyolojisi, siyaset bilimi, şehir planlama ve mimarlık başta olmak üzere, farklı bilim alanlarında planlama kavramının ele alınış biçimleri, yöntemleri ve yeni yorumlamalarına yer veren araştırma önerilerine açıktır. Program kapsamında bir araya gelecek olan misafir araştırmacılar arasında kurulacak akademik-entelektüel diyalog sayesinde ve Danışma Kurulu üyesi hocalarımızın ve İPA çalışanı uzmanların katkılarıyla, İPA kampüsünde İstanbul Araştırmaları konusunda canlı ve verimli bir zemin oluşturulması amaçlanmaktadır. 

Alan editörleri/mentörler eşliğinde Program sonunda tamamlanacak olan kitap çalışmaları, 2024 yılı içerisinde İBB tarafından yayınlanacaktır.

Danışma Kurulu
Prof. Dr. Bülent Bilmez (İstanbul Bilgi Üniversitesi), Prof. Dr. Evren Balta (Özyeğin Üniversitesi), Prof. Dr. Fatma Ünsal (MSGSÜ), Prof. Dr. Hatice Kurtuluş (İstanbul Üniversitesi), Prof. Dr. İlhan Tekeli (ODTÜ), Prof. Dr. Mehmet Öznur Alkan (İstanbul Üniversitesi), Prof. Dr. Murat Şeker (İstanbul Üniversitesi), Prof. Dr. Nurhan Yentürk (İstanbul Bilgi Üniversitesi), Prof. Dr. Şevket Pamuk (Boğaziçi Üniversitesi), Prof. Dr. Şükrü Aslan (MSGSÜ), Prof. Dr. Tarık Şengül (ODTÜ), Prof. Dr. Uğur Tanyeli (İstinye Üniversitesi), Prof. Dr. Zeynep Şirin Enlil (Yıldız Teknik Üniversitesi), Doç. Dr. Alev Erkmen (Yıldız Teknik Üniversitesi), Doç. Dr. Mustafa Çağhan Keskin (İstanbul Üniversitesi), Doç. Dr. Erdem Yörük (Koç Üniversitesi), Doç. Dr. Özlem Çaykent (İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi), Kurtul Erkmen (Aura İstanbul)

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/istanbul-arastirmalari-misafir-arastirmaci-programi_199340.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!