Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Tasarım Bilkent '18
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

“İstanbul Buluşmaları”

"İstanbuluşmaları"

yapi.com.tr

Buluşmalar

“İstanbul Buluşmaları”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Ekim 2007
BİTİŞ TARİHİ: 9 Ekim 2007
YER: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu, Fındıklı, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: İTÜ ŞBP, MSGSÜ ŞBP, YTÜ ŞBP, ŞPO İstanbul Şubesi
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 275 4367 - 288 9960 F: (0212) 272 9119 e: spoist@spoist.org
+ Ajandama Ekle

MMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve İstanbul’daki üç Şehir ve Bölge Planlama Bölümü işbirliğiyle her yıl Ekim ayının ilk haftasında 'İstanbul Buluşmaları' adıyla etkinlikler düzenlenmesi kararlaştırıldı. Böylece, kentsel planlama gündemi her yıl hızla değişen ve kapsamı genişleyen İstanbul’un, ilgili tüm aktörlerin katılımıyla farklı konuları bütünlük içinde ele alan bir fikir platformuna kavuşturulması hedefleniyor.

“İstanbul Buluşmaları” çerçevesinde, üniversiteler, meslek odaları ve diğer ilgili kurum ve kişilerin katılımıyla bir etkileşim ortamı yaratılmasının yanı sıra, uygulayıcı kurumlar açısından bu konulara yönelik yol haritasının belirlenmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi öngörülüyor. Ülkemiz ve hatta dünya kentleri açısından İstanbul’daki kentsel gelişme dinamikleri ile gündemdeki uygulamaların örnek oluşturması, “İstanbul Buluşmaları” gereksinim ve düşüncesinin önemine işaret ediyor.

Bu kapsamda, “İstanbul Buluşmaları”nın ana teması “İstanbul’da Büyük Projeler” olarak belirlendi. Dünyada pek çok büyük kentte yaşananlara benzer bir “noktasal büyük proje” anlayışının, kentin gelişmesi ve dönüşmesinde alışılmış “planlama” ve “yönetim” kalıplarının dışında gelişmeye başlaması, söz konusu temanın belirlenmesinde etkin oldu. Bu gelişmelerin planlama ve yönetim boyutlarında kapsamlı bir biçimde ele alınması ve sosyoekonomik bakımdan hızlı dönüşümler geçirmekte olan İstanbul’un gelişme seçeneklerine yapacağı etkilerin bütün yönleriyle analiz edilmesi, ilgili kurum ve kişilerin öncelikli ihtiyaçları arasında değerlendiriliyor.

Belirlenen tema ile bağlantılı olarak, konferans, panel, yuvarlak masa oturumları ve serbest kürsü bölümlerinin yer alacağı “İstanbul Buluşmaları”, iki gün sürecek ve sonunda da kamuoyuna yönelik bir sonuç bildirgesi yayımlanacak. “İstanbul Buluşmaları”nın konferans ve panel bölümlerine çağrılı konuşmacılar katılırken, yuvarlak masa ve serbest kürsü bölümleri bütün ilgili katılımcılara açık olacak. Bu çerçevede, üniversiteler, meslek odaları, ilgili kurumlar ve kişilerin, birikim ve deneyimlerini bir fikir platformu ortamında bir araya getirmelerinden doğacak yeni yaklaşımlar, öneriler ve değerlendirmeler; ülkemizde eğitim, uygulama, düzenleme, denetim ve araştırma yapan kurumlar için rehber oluşturacak.

“İstanbul Buluşmaları” / Taslak Program

Konferans

- John Lovering- İstanbul Buluşmaları’nın genel teması çerçevesinde dünyadaki ve İstanbul’daki gelişmeleri yorumlayan bir konferans vermesi düşünülmektedir.
- Pınar Özden- Son yıllarda yoğunluğu ve sayısı giderek artan İstanbul’daki “büyük noktasal projeler” hakkında bilgi ve değerlendirmelerini aktarması öngörülmektedir.

Panel
Yöneticiliğini Güzin Konuk’un üstlenmesi önerilen oturumda, yuvarlak masa oturumları için belirlenen alt konu başlıklarına ilişkin konuşmalar yapılması uygun görülmektedir.

- Fulin Bölen- İstanbul’da konut sektöründeki güncel gelişmeler ve yaşanan büyük proje deneyimlerinin irdelenmesi
- Haluk Gerçek- İstanbul’da altyapı ve ulaşım konularındaki güncel gelişmeler ve büyük proje deneyimleri ve girişimlerinin değerlendirilmesi
- Tavit Köletavitoğlu- İstanbul’daki büyük kamu ve özel yatırımlarının tercihleri, eğilimleri, gelişme seyirleri ve muhtemel izleyebileceği yollar hakkında değerlendirmeler
- Murat Güvenç- İstanbul’un ekonomik sektörlerde yaşanan değişimler paralelinde geçirdiği sosyoekonomik yapı dönüşümleri ve muhtemel gelişmelerin tartışılması

Yuvarlak Masa Toplantıları
Paneldeki konuşmacılar ilgili konuların görüşüleceği yuvarlak masa oturumlarını yönetecektir. Yuvarlak masa oturumlarına hem çağrılı kurum temsilcileri ve kişiler hem de ilgili istekliler katılabilecektir. Her bir yuvarlak masa oturumunda 10 konuşmacının yer alması uygun görülmektedir. Bu oturumların ikili gruplar halinde paralel olarak gerçekleştirilmesi tasarlanmaktadır. Yuvarlak masa oturumlarında raportörler bulundurulacaktır.

- “Konut”
- “Altyapı ve ulaşım”
- “Büyük yatırımlar”
- “Sosyoekonomik yapı değişimleri”

Raportör Sunumları
Konferanslar, panel ve yuvarlak masa oturumlarında yapılan değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan görüşler hakkında, “İstanbul Buluşmaları 2007 Bildirisi” için konu başlıkları ve içeriklerinin sunumu yapılacaktır.

Serbest Kürsü
Zekai Görgülü’nün yöneticiliğini yapması öngörülen ve bütün katılımcılara açık olan bu bölüm, yapılan tartışmalar hakkında serbest bir değerlendirme ortamı olarak düşünülmektedir. Bildiri için sunulan konu başlıkları ve içerikleri hakkında da geniş bir görüşme olanağı böylelikle sağlanmış olabilecektir.

Sosyal Etkinlikler
“İstanbul Buluşmaları” programının uygun görülecek bölümlerinde sergiler, konserler, tekne gezisi ve yemekler düzenlenecektir.

Çağrı Yapılan Kişi ve Kurumlar

Karayolları Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi, Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, TOKİ, TCDD, TMSF, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Belediyeler Birliği, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, TÜSİAD, GYODER, KİPTAŞ, Yapı Kredi İnşaat, Koray İnşaat, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası, TESEV, ÇEKÜL, Taç Vakfı, İKSV, Mahalle Dernekleri, İstanbul Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları, IUA, Süha Özkan, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi,

Düzenleme Kurulu

Duygu Ağar (ŞPO), Oya Akın (YTÜ), Erhan Demirdizen (ŞPO), Tayfun Kahraman (ŞPO), Pınar Özden (ŞPO), Azime Tezer (İTÜ), Ahmet Turgut (ŞPO), Fatma Ünsal (MSGSÜ),

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/istanbul-bulusmalari_56052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!