Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde Yaratıcı Atölye Çalışmaları

İstanbul Modern Sanat Müzesi Yaratıcı Atölye Çalışmaları, çocukları yaz tatilinde oyunlar, öyküler ve düşlerle dolu bir tasarım serüvenine çağırıyor. İstanbul Modern eğitim sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla hazırlanan Yaratıcı Atölye Çalışmaları’nda, keşfetmeyi, farklı kurgular, düzenlemeler gerçekleştirmeyi, öykü anlatmayı, sorular

yapi.com.tr

Eğitimler

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde Yaratıcı Atölye Çalışmaları
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Temmuz 2008
BİTİŞ TARİHİ: 29 Ağustos 2008
YER: İstanbul Modern, Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: İstanbul Modern
+ Ajandama Ekle

B>  

İstanbul Modern Sanat Müzesi Yaratıcı Atölye Çalışmaları, çocukları yaz tatilinde oyunlar, öyküler ve düşlerle dolu bir tasarım serüvenine çağırıyor. İstanbul Modern eğitim sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla hazırlanan Yaratıcı Atölye Çalışmaları’nda, keşfetmeyi, farklı kurgular, düzenlemeler gerçekleştirmeyi, öykü anlatmayı, sorular sormayı, eleştirmeyi seven çocuklar, İstanbul Modern’de buluşarak geleceğin tasarımlarını yaratacaklar.

1 Temmuz - 29 Ağustos tarihleri arasında, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri düzenlenen atölye çalışmalarında, çocuklar tasarım sürecini, resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf, sinema, performans, müzik gibi farklı sanat disiplinlerinde deneyimleyecekler. Yaratıcı atölye çalışmalarına dört hafta katılan çocuklara sertifika veriliyor. 9 Hafta sürecek olan etkinlikler; 6-7 Yaş: 10.00 - 12.00, 8-10 Yaş: 13.00 - 15.00, 11-13 Yaş: 13.00 - 15.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Yaratıcı Atölye Çalışmaları’nda çocuklar her hafta ayrı bir etkinlikle; kütüphanede dedektiflik yaparak resimli hayvan atlası tasarlayacak, zaman ölçerlerini yeniden yorumlayacak, yıldız gemisi yaratacak, Bosphorus efsanesini çağdaş yorumla sahneleyecek, doğayı inceleyerek bir tasarım ormanı oluşturacak, uçan araç tasarımını tanıyacak, gerçekleşebilir İstanbul projesi, gündelik yaşamı değiştiren tasarım öyküleri ve film kareleri üretecekler.

Yaratıcı Atölye Çalışmaları’na dört hafta katılan çocuklara sertifika verilecek.

1. Hafta Sponsorluğunu Nesrin Esirtgen’in üstlendiği İstanbul Modern Kütüphane ile Eğitim ve Sosyal Projeler Birimi’nin ortaklaşa geliştirdiği Kütüphane Dedektifleri başlıklı etkinlikte çocuklar, İstanbul Modern Kütüphane’nin sanat kitaplarından oluşan büyük koleksiyonunda Picasso, Balthus, Da Vinci gibi sanat ustalarının bir dedektif gibi izini sürerek resimli bir hayvan atlası tasarlayacaklar. Bu çalışmada tarihsel ve estetik yaklaşımla hayvan figürlerindeki sanatsal değerleri ortaya çıkaracaklar.

2. Hafta Çocuklar, Geçmişten Geleceğe Zamanı Ölçme etkinliğinde basitten karmaşığa farklı düzeneklerde zaman ölçüm aletlerini deneyerek keşfedecekler. Merhet isimli eski Mısır aletinden Tibet zaman çubuğuna, kum saatinden su saatine, mekanik saatlerden kol saatine geçmişin ve günümüzün zaman ölçerlerini sanat uygulamalarıyla yeniden yorumlayarak, geleceği yakalayan tasarımlar yaratacaklar.

3. Hafta Gezegenleri, kara delikleri, yıldızları, evrenin çekim alanlarını yakından tanıyacak olan çocuklar, yarattıkları Yıldız Gemisi ile bir rota belirleyerek düşsel bir yolculuğa çıkacaklar.

4. Hafta Efsaneler, Mekanlar ve Kostümler etkinliğinde, yaşadıkları coğrafyaya ait bir efsaneyi çağdaş yorumlar eşliğinde canlandıracaklar. Çocuklar, “Bosphorus Efsanesi”nden yola çıkarak İstanbul Boğazı’nı resmedecek, efsanenin kahramanlarının kostümlerini tasarlayarak bir oyun sahneyecekler.

5. Hafta Tasarım Ormanı’
nda, çocuklar doğanın çıplak gözle görülebilen ve görülemeyen formlarını, mikrokozmozu inceleyerek, boyutlarla, renklerle, dokularla zengin bir tasarım oluşturacaklar.

6. Hafta Leonardo da Vinci başta olmak üzere, büyük bilim insanlarını tanıyacak olan çocuklar Genç Mucitler’de, hava mühendisliğinin temel kavramları üzerine düşünerek, uçan araç tasarımlarındaki gizemleri çözecek ve sanat çalışmalarıyla yeniden yorumlayacaklar.

7. Hafta Çocuklar, İstanbul’un tarihi dokusunu bozmadan, çağdaş mimarlık örneklerini inceleyerek, yeni ulaşım sistemleri tasarlayıp, çevre düzenlemesine ilişkin öneriler üretecekler. Kenti Yeniden Tasarlamak etkinliğinde, yaşam alanları ve insan doğasının gereksinimleri üzerine düşünerek, gerçekleşebilir bir İstanbul projesi yaratacaklar.

8. Hafta Tekerleğin icadından cep telefonuna dek, tasarımın yaşamı nasıl değiştirdiğinin izini süren çocuklar, yaşamı güzelleştiren yeni tasarım fikirleri üreterek Gündelik Yaşamı Değiştiren Tasarım Öyküleri oluşturacaklar.

9. Hafta Sinema sanatının “görüntü”, “kurgu”, “senaryo” gibi temel kavramları üzerine düşündüren Bir Film Karesi etkinliğinde çocuklar, film karelerinin üzerine resimler yaparak, kısa bir film hazırlayıp gösterecekler.http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/istanbul-modern-sanat-muzesinde-yaratici-atolye-calismalari_62060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!