Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İstanbulSMD’den Mimarlık ve Sinema Buluşması

“Mimarlık Ve…” buluşmalarının ikincisi, “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları - Mimarlık ve Sinema” başlığı ile 11 Nisan Pazartesi günü SALT Galata'da gerçekleşecek.

yapi.com.tr

Toplantılar

İstanbulSMD’den Mimarlık ve Sinema Buluşması
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 11 Nisan 2016 19:00
BİTİŞ TARİHİ: 11 Nisan 2016 20:30
YER: SALT Galata, Oditoryum
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) tarafından, Kalebodur'un desteğiyle

DİĞER BİLGİLER: Genişlet

A: Bankalar Caddesi No:11 Karaköy, İstanbul 
T: (212) 251 09 58
E: info@ismd.org.tr

+ Ajandama Ekle

Kalebodur’un desteğiyle düzenlenen “Mimarlık Ve…” adlı paneller serisi ile İstanbulSMD, mimarlık dışındaki alanlarda çalışanlarla mimarlığı ve kentleşmeyi bir arada tartışmaya açıyor. İlki 11 Ocak 2016’ta müzik konusunda gerçekleşen buluşmalarının ikincisinde, sinema mercek altına alınacak.

“Mimarlık ve Sinema” buluşmasına Kadir Has Üniversitesi, Radyo, Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Melis Behlil ve yönetmen-senarist Yeşim Ustaoğlu konuşmacı olarak katılacak. Panelde, mekânsal ve zamansal algıların sinemaya etkisi, kentin dili ve kültürel değerlerin mimari açılımla sinema üzerinden değerlendirilmesi hedefleniyor.

Mimarlık ve Sinema paneli, 11 Nisan Pazartesi günü saat 19:00 - 20:30 arasında SALT Galata’da izlenebilir. 

İki saate yakın süren, herkese açık ve ücretsiz “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları”nda, ilerleyen aylarda beden, edebiyat, medya, ekonomi pencerelerinden mimarlığa bakılacak.  

Konuşmacılar hakkında:

Yeşim Ustaoğlu
1960 yılında doğdu. Robert Koleji’ni bitirden sonra, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Sinemaya ödüllü kısa filmleriyle başlayan Yeşim Ustaoğlu ilk çıkışını 1994 yılında çektiği "İz" filmiyle yaptı. İstanbul, Köln, Nürnberg film festivallerinden en iyi film ödülleriyle dönen "İz" filmini 1999 yılında çektiği "Güneşe Yolculuk" filmi izledi. "Güneşe Yolculuk" filmiyle Berlin Film Festivali’nde aldığı, En İyi Avrupa Filmi – Mavi Melek ve Heinrick Böll Barış Ödüllerinin yanı sıra İstanbul Film Festivali ve Ankara Film Festivali dahil ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda ödüller aldı. 2003 yılında uzun metrajlı film ve belgesel yapımları gerçekleştirmek, uluslararası projelere line prodüksiyon hizmeti vermek amacıyla Ustaoğlu Film'i kurdu. Güneşe Yolculuk’u, 2004 yılında çektiği “Bulutları Beklerken" filmi izledi. Bulutları Beklerken, DAAD (senaryo geliştirme bursu) ile başladığı serüvenine NHK Uluslararası Film Yapımcıları ödülü, İstanbul Film Festivali Jüri Özel ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle birlikte aldığı diğer uluslararası ödüllerle devam etti. 2006 Selanik Film Festivalinde "Crossroad – En İyi Proje Ödülü" nü alan son filmi “Pandora’nın Kutusu" 2008 yılında tamamlandı. San Sebastian Uluslararası Film Festivali 'nde En İyi Film “Altın İstiridye” ve En İyi Kadın Oyuncu “Gümüş İstiridye” ödüllerini kazandı. Birçok Uluslararası festivallerde ödüller aldı ve pek çok ülkede vizyona girdi.

Melis Behlil
İstanbul doğumlu. Columbia Üniversitesi’nde Ekonomi / Matematik tahsilinin ardından kısa bir bankacılık kariyeri yaptı. 1998 yılında rota değiştirerek İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV Yüksek Lisans programına kaydoldu ve aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2001 yılında “Robauteur: Paul Verhoeven as a Postmodern Auteur” başlıklı tezle mezun olarak Amsterdam Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına başladı. “Home Away From Home: Global Directors of New Hollywood” adlı tezini 2007 yılında savundu. Altyazı, Cineaste, Seyir, Toplumbilim, gibi dergilerde yazıları yayınlandı, 2000-01 yıllarında CNN Türk’te ve 2005’te Kanaltürk’te film eleştirileri yaptı. Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde bölüm başkanlığını yürütmektedir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/istanbulsmdden-mimarlik-ve-sinema-bulusmasi_144022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!