Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İstanbul'u Tabela'dan Okumak

İstanbul'u Tabela'dan Okumak / Garanti Galeri

yapi.com.tr

Sergiler

İstanbul'u Tabela'dan Okumak
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 26 Haziran 2007
BİTİŞ TARİHİ: 21 Temmuz 2007
YER: Garanti Galeri, İstiklal Caddesi, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Garanti Galeri
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 293 63 71
+ Ajandama Ekle

aranti Galeri, "İstanbul'u Tabeladan Okumak" adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide, genel programından yazı karakterine dek özgün bir konseptle yenilenen cadde ve sokak tabelalarıyla, kapı numarası tabelalarının tasarım çalışması yer alıyor.

Kentin temel bildirişim öğeleri olan tabelalar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine,Bülent Erkmen ve Aykut Köksal'ın belirlediği tasarım konseptiyle yeniden biçimlendirildi, bütünsel bir sistem oluşturmak üzere tüm kent için programlandı ve yer bilgisinden mekânsal örgütlenme bilgisine ulaşan okuma çizgisini taşıyacak biçimde yeni bir kapsamla tanımlandı. Böylece her tabela bütün içindeki yerine ilişkin bilgi vermeyen bağımsız bir öğe olarak değil, sistem oluşturan bir bütünün parçası olarak ele alındı. Kentin tabelalarını bir gösterge sistemi olarak tanımlayan bu konsept İstanbul'un tabelalarını, zaman içinde kentin kimlik verici öğelerinden biri kılacak.

İstanbul'un belirli ilçelerinde uygulanmaya başlayan, kısa bir süre sonra kentin tüm cadde ve sokaklarında görülecek olan yeni bildirişim öğelerinin sergilenmesi, kentlinin hem yeni tabela sistemiyle tanışmasını, hem de "tabela"yı bir tasarım nesnesi olarak tanımasını sağlayacak.

Sergide genel tasarım konseptinden özgün yazı tasarımına, grafik düzen kararlarından endüstriyel tasarım kararlarına ulaşan bir bağlamda bildirişim öğeleri tanıtılıyor ve uygulamanın gerçekleştiği yerlerden fotoğraflar sunuluyor. Ayrıca İstanbul'un bütününe ilişkin geliştirilen sistem tüm ilçeleri içerecek bir biçimde ilk kez kamuya aktarılıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/istanbulu-tabeladan-okumak_54924.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!