Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Marmara Urban Forum 2021
BÖLÜM SPONSORU

İzmir’de Yaşıyor ve Üretiyor: Kent Müellifleri

İzleyiciyi kentler ve hafızaları üstüne düşünmeye çağıran “İzmir’de yaşıyor ve üretiyor: Kent Müellifleri” adlı sergi 13 Temmuz’a kadar Studio-X İstanbul’da görülebilir.

yapi.com.tr

Toplantılar

İzmir’de Yaşıyor ve Üretiyor: Kent Müellifleri
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 26 Mayıs 2018
BİTİŞ TARİHİ: 13 Temmuz 2018
YER: Studio-X Istanbul
DÜZENLEYEN:

Yıldız Çintay Sanat Topluluğu tarafından, Studio-X Istanbul iş birliğinde

DİĞER BİLGİLER:

A: Meclis-i Mebusan Caddesi 35A Salıpazarı, İstanbul

+ Ajandama Ekle

İzmirli olup da Basmane’deki galvanizle kaplı utanç çukurunu bilmeyen yoktur. Ama işin tarihçesi ve süreçleri de fazla bilinmez. İzmir’in hafızasında zamanla anlam değiştirmiş bunun gibi daha onlarca olgu, Studio-X Istanbul’da gösterime sunulan “İzmir’de yaşıyor ve üretiyor: Kent Müellifleri” sergisiyle farklı bir derinlikte karşımıza çıkıyor. Yıldız Çintay Sanat Topluluğu tarafından kurgulanan sergi, kentlilerin bazı yapıları nasıl deneyimlediği ve anımsadığı sorusundan hareket alıyor.

İzmir’in hafızasına bir gezi

Sergi deneyiminin bir parçası olarak, merkezi yönetimlerin kamu adına/kamuya rağmen aldığı kararlarla getirilen, inşa edilen, yıkılan ve taşınan yapıların listesini de karşımızda buluyoruz. Kentin hafızasına sızmış ama kaydı çok bulunmayan, hakkında söylentiler olan, anlamları zamanla değişmiş yapılar bunlar. Aralarında Konak’tan Menemen’e taşınan üst geçit, İzmir’e 1930'larda getirilen palmiye ağaçları, Kordon Palet Restoran, Karşıyaka'daki Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları anıtı gibi örnekler var. İlk anlamlarından daha fazla derinlik taşıyan bu örneklerden yola çıkarak kavramsallaşan sergi, izleyeni kentler ve hafızaları üstüne düşünmeye çağırıyor. Sergide fotoğraflar, sözlü tarih metinleri, kartpostallar, yayınlar, eskizler gibi dokümanlar paylaşılıyor ve ziyaretçiler de ellerindeki malzemelerle bu derlemeye katkıda bulunmaya davet ediliyor.

Serginin sanatçıları

Adını Basmane’deki Yıldız Sineması'ndan alan Yıldız Çintay Sanat Topluluğu; Nisan Güven, Metehan Özcan, Müşerref Şerifaki, Serap Tok, Hazal Turgut ve Yahya Yazı’dan oluşuyor. Sergide Yıldız Çintay dışında “yere özgü” işleriyle yer alan misafir sanatçılar ve projeler ise Darağaç, Özgür Demirci, Burak Dikilitaş, Sultan Gökdemir, Güven İncirlioğlu ve RITM Araştırma Grubu (Nağme Ebru Aydeniz, Sergio Taddonio, Emre Yıldız).

“İzmir’de yaşıyor ve üretiyor: Kent Müellifleri” sergisi, 26 Mayıs - 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında Studio-X Istanbul’da görülebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/izmirde-yasiyor-ve-uretiyor-kent-muellifleri_166572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!