Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

K. Deniz Pireci “Yok Zamanda Yaşamak”

K. Deniz Pireci “Yok Zamanda Yaşamak”

yapi.com.tr

Sergiler

K. Deniz Pireci “Yok Zamanda Yaşamak”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 27 Kasım 2007
BİTİŞ TARİHİ: 11 Aralık 2007
YER: Bilim Sanat Galerisi, Moda, Kadıköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: Bilim Sanat Galerisi
DİĞER BİLGİLER: T: (216) 349 26 10
+ Ajandama Ekle

’ Şiddetin bir salgını andırdığı, yeryüzünün kirletilerek yıkıma uğratılmasının vahim bir noktaya vardığı çağımızda, kadınların şefkati bize kendi yarattığımız cehennemden kurtulmanın yollarını gösterebilir.’’

Yurtiçi ve yurtdışında onlarca sergiye ve bienale katılan K. Deniz Pireci’ nin, kadınlığın tarihsel serüveni ile ilgili üçlemesinin sonuncusu olan ve günümüz kadınlarını konu alan “Yok Zamanda Yaşamak” başlıklı sergisi sanat severlerle buluşuyor. 27 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında Bilim Sanat Galerisi’ nde açık kalacak olan sergide kadınlar bu kez de porselen heykellerde karşımıza çıkıyor.

Kadınlığın hoşgörüsünün daha özgür toplumların yaratılmasına ön ayak olacağına inanan sanatçı; eserlerine de bu inancı yansıtıyor. “ Yok Zamanda Yaşamak” la, işinde atik, yırtıcı, tuttuğunu koparan; ama evinde narin, hassas, şefkatli olan günümüz kadınının içsel paradoksuna doğru sorgulayıcı bir yolculuğa çıkarıyor. Bu sergi sayesinde; çok boyutluluğa yatkın ve kendi varoluş biçimi içinde birçok ayrıntıyı aynı anda kucaklayan kadınların, hayatın sabit androsantrik seyri içinde bile karşısına çıkan her olaya yenilenmiş bir tazelikle yaklaşabildiğini keşfediyoruz.

Türkiye’nin kendini porselen heykellerle ifade eden az sayıdaki sanatçılarından olan Pireci son dönem çalışmalarını “Aydınlanma çağının yaratıcısı olmakla gurur duyan insanoğlunun beyninin arkaik katmanlarında yer alan kadınlığa dair kirli tozları silmek için, çamurun bana söylediklerine aracılık ederek tüm içgüdüleri özgürleştiriyorum.’’ diye tanımlıyor. Böyle yoğun bir çaba ve içtenlikle gerçekleştirilmiş yapıtlar sayesinde; kim olduğumuzu arayıp bulmak ve bize kültürel olarak dayatılmış rollerden sıyrılıp kendi esrarımızı keşfetmek arzusu ile doluyoruz.

Sergilenen 50 eserin içinde sanatçının yurtdışında sergilenen eserleri de bulunuyor. Sergide yer alan eserlerin yanı sıra sanatçının çalışmalarından bazıları VitrA Seramik Sanat Atölyesi, Kore Museum of WOCEF ve pekçok özel koleksiyonda yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/k-deniz-pireci-yok-zamanda-yasamak_57509.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!