Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Kabine - Bir Türk Alman Pazarı"

garajistanbul ve Theatre Freiburg ortak yapımı olan "Kabine - Bir Türk Alman Pazarı", iki ülkenin ikonlarını, Ajda Pekkan, Alice Schwarzer, Bülent Ersoy, Christoph Schlingensief, Deniz Gezmiş, Duygu Asena, Gudrun Ensslin, Joseph Goebbels, Helmut Kohl, Hrant Dink, İhsan Doğramacı, Jan Ullrich, Joseph Beuys, Kemal Sunal, Marlene Dietrich, Martin

yapi.com.tr

Diğer

"Kabine - Bir Türk Alman Pazarı"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 11 Kasım 2010
BİTİŞ TARİHİ: 14 Kasım 2010
YER: garajistanbul
DÜZENLEYEN: garajistanbul ve Theatre Freiburg ortaklığında; Alman Bundes Kültür Stiftung'un desteğiyle.
+ Ajandama Ekle

garajistanbul ve Theatre Freiburg ortak yapımı olan “Kabine - Bir Türk Alman Pazarı”, iki ülkenin ikonlarını, Ajda Pekkan, Alice Schwarzer, Bülent Ersoy, Christoph Schlingensief, Deniz Gezmiş, Duygu Asena, Gudrun Ensslin, Joseph Goebbels, Helmut Kohl, Hrant Dink, İhsan Doğramacı, Jan Ullrich, Joseph Beuys, Kemal Sunal, Marlene Dietrich, Martin Heidegger, Papa Benedict XVI, Tanju Çolak, Turgut Özal, Ziya Gökalp’ı aynı oyunda buluşturuyor.

“Kabine”, 2008 – 2010 yıllarını kapsayan, Alman Bundes Kültür Stiftung’un desteğiyle Wanderlust projesi kapsamında gerçekleşen iki yıllık bir tiyatro projesi… Almanya’dan Theater Freiburg ile Türkiye’den garajistanbul’un geliştirdiği bir ortaklık, iki yıl süren araştırmalar sonucunda oluşan bir ortak yapım.

Birinci aşaması, sanatçıların tanışması ve birlikte üretmesi üzerine kurulu olan projenin, oyun değişimi üzerine kurgulanan ikinci aşamasında, garajistanbul’un “Muhabir” isimli oyunu Freiburg’a bir turne gerçekleştirdi. Theatre Freiburg’dan ise Palavracılar ve Dolandırıcılar oyunu garajistanbul’da oynadı. Şimdi iki ülkenin sanatçıları, ortaklaşa gerçekleştirdikleri “Kabine - Bir Türk Alman Pazarı” oyununu sunuyorlar.

Kabine projesi süreci, Türk ve Alman sanatçıların gözlemlerinden, araştırmalarından besleniyor. Alman sanatçılar İstanbul’da Türklerin, Türk sanatçılar ise Freiburg’da Almanların gerçekliklerini keşfediyor. Bu anlamda “‘Öteki’ benim kültürel kimliğimi nasıl algılıyor?”, “‘Öteki’ benim kimliğimin içinde ‘yeni’ olan neyi keşfediyor?” ve “‘Öteki’benim ikonlarımı nasıl tanımlıyor?” soruları soruluyor.

Her iki ülkenin kültürel kimliğini belirleyen 20 ikon, “Kabine” projesinde yer alan 10 sanatçı ile buluşuyor ve bu 30 kabine üyesi, birbirleriyle yüzleşiyor: Turgut Özal ile Helmut Kohl, Alice Schwarzer ile Bülent Ersoy, Gudrun Ensslin ile Deniz Gezmiş tiyatroda buluşuyor. Türk bir kontrtenorun Alman bir pop şarkıcısı ile karşı karşıya geldiği, dansçılar, müzisyenler ve oyuncuların kendi ikonları ile oyun oynadığı, Türklerin Alman, Almanların ise Türk olduğu bu “Kabine”de, tüm fraksiyonlar ortak gündemi yakalamaya çalışıyor: “Demokrasi nedir? Nereye gidiyor?”

“Kabine - Bir Türk-Alman Pazarı” isimli oyun, 11 – 14 Kasım 2010 tarihleri arasında garajstanbul’da görülebilir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kabine---bir-turk-alman-pazari_83683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!