Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Kadın Tasarımcılar Koleksiyon'da

Kadın Tasarımcılar Sergisi

yapi.com.tr

Sergiler

Kadın Tasarımcılar Koleksiyon'da
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Mart 2006
BİTİŞ TARİHİ: 31 Mart 2006
YER: Koleksiyon Maslak Kampüs
DÜZENLEYEN: Koleksiyon
+ Ajandama Ekle

br/> Koleksiyon, her biri uluslararası platformda özel bir yere sahip kadın tasarımcıların çalışmalarını özel bir sergi ile sunuyor. Kadın estetiği, duyarlılığı ve zarafetinin farklı yansımalarını taşıyan bu özel sergideki eserlerin hepsi ayrı bir hikayeye sahip. Organik formlara çağdaş yorum katarak geleneksel seramik el işçiliği ile birleştiren 100 yaşındaki Eva Zeisel, Koleksiyon için tasarlayan Alev Ebuzziya ve Tigris Serisi, Oscar Tusquets'in bir kadından ilham alarak yarattığı Victoria Serisi, Defne Koz'un Liquids'i, Marianne Buus eserleri ve Kolombiyalı kadınların el emekleriyle yapılan, dünya yemek gurmelerinin tercihi La Chamba çömlekleri.

Koleksiyon Maslak Kampüs'teki Ev mağazasında Mart ayı boyunca herkese açık olacak "Koleksiyon'da Kadın Tasarımcılar Sergisi" hafta içi her gün 10 00- 18 30, haftasonu 10 30- 19 30 saatleri arasında gezilebilir.

Seramik ve el işçiliğinin buluşması / Eva Zeisel
1906'da Budapeşte'de doğan Eva Zeisel 17 yaşında ressam olma hayali ile Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'ne katılır. Mezun olduktan sonra Budapeşte'de Kispester Fabrikası'nda tasarımcı olarak ve daha sonra da Leningrad'daki Lomonosov İmparatorluk Porselen Fabrikası'nda Sanat Direktörü olarak çalışır. Bu başarılarına rağmen, Stalin'in hayatına tehdit oluşturmaktan suçlanarak 16 ay hapishanede yatar.

The British Museum, The Metropolitan Museum of Art, The Museum of Modern Art, The Victoria and Albert Museum ve daha birçok müzede çalışmaları bulunan Eva Zeisel, üniversiteler ve seminerlerde çok sayıda ders verir. İki onursal doktorası bulunan Zeisel, Nisan 2004'te Budapeşte'deki bir sergisinde şövalyelik ünvanına eş değerde bir madalyayla ödüllendirilir ve Kasım 2004'te İngiltere tarafından Kraliyet Tasarımcısı olarak unvanlandırılır. Eva Zeisel bugün 100 yaşında; biraz elleri titrese de hala haftanın yedi günü seramik ve tasarım çalışmalarına devam ediyor.

Tigris / Alev Ebuzziya Siesbye
İstanbul doğumlu Alev Ebüzziya Siesbye, 1956-58 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde heykel ve Füreya Atölyesi'nde seramik çalışmaları yaptıktan sonra İstanbul Eczacıbaşı Seramik Fabrikası ve Kopenhag'da Danimarka Kraliyet Porselen Fabrikaları'nda çalışmalarını sürdürür. 1969 yılında Kopenhag'da kendi atölyesini kuran Alev Ebuzziya, 1987'de atölyesini Paris'e taşır ve 1975-90 yılları arasında Almanya'da Rosenthal Porselen Fabrikası'nda ve Kopenhag'daki Kraliyet Porselen Fabrikaları'nda tasarımcı olarak çalışır. Günümüzde tasarımları dünyanın birçok müzesinde sergilenen Alev Ebuzziya, Danimarka'daki en iyi seramikçilerden birisi olarak gösteriliyor. Uzun yıllar boyunca, küçük tabanları üzerinde incecik kesitleri ile yükselen çok özel formlardaki çanakları, hayranlık uyandırmaya devam eder. Koleksiyon için tasarladığı "Tigris" adlı bu özel cam serisi ile sanatını artık günlük yaşamın da içine taşır.

La Chamba / Calima
Günümüzün farklı lezzetlerini yüzyılların deneyimi ile birleştiren La Chamba çömleklerinin kökleri, 700 yıl öncesindeki Pre-Kolombiya arkeoloji bölgesinde bulunan vazo ve testilere dayanır. Bugün Kolombiya'da sadece bazı yerli ailelerin kadınları tarafından ve tamamen doğal yöntemlerle üretilen çömlekler, ismini bölgedeki küçük bir kasaba olan La Chamba'dan alır. La Chamba'ların 2 farklı Kolombiya kabilesinden gelen zanaatkâr mirası, yörenin yerli kadınları tarafından nesiller boyunca taşınmış ve günümüze kadar ulaştırılmıştır.

Geleneksel Kolombiya yemeklerini sunmak için günümüzde de kullanılan ve dünyadaki gurmelerin öncelikli tercihi olan çömleklere hayat veren yerli kadınların emekleri, içinde pişen yemeklere yansır. La Chamba'lar, bölgedeki maden ocağından çıkan iki farklı malzemenin harmanlanmasıyla elde edilen bir kilin, kadınlar tarafından yumuşatılıp şekillendirmesiyle yapılır. Çömlekler daha sonra sağlamlaşması ve parlaması için özel bir toprakla ve sabırla sıvanır. Kurutulduktan sonra yine doğal yöntemlerle cilalanan çömlekler, karakteristik parlaklığına kavuşana kadar nehir çakıllarıyla ovulur ve tekrar güneş altında kurumaya bırakılır. Aslında yerli kadınların el emeği göz nuru olarak hazırladığı çömleklerin pişirilme vakti geldiğinde, Kolombiyalı erkekler devreye girer ve odun fırınlarını hazırlar. Pişirme sırasında çıkan duman, ürünlerin okside olmasını ve orijinal koyu rengine kavuşmasını sağlar.

Liquids / Defne Koz
"Domus Academy"de Endüstri Tasarımı master'ı yapan Defne Koz, dünyanın önde gelen tasarım ustası Ettore Sottsass ile iki yıl birlikte çalışır. Endüstri tasarımı konusunda profesyonel danışmanlık yapan, dünyanın önde gelen isimlerine yeni tasarımlar ve ürün stratejileri sunan Defne Koz, 1992'de Design Studio şirketini kurar. İtalyan Fontana Arte, Alessi, Foscarini, Pirelli, Egiza, Cappellini / Progetto Ogetto, Guizzini, Nito / Rapsel, Mobileffe, RSVP ve Steel, Alman Rosenthal, Decorum, Eczacıbaşı Vitra, Paşabahçe, Japon Sharp, Nissan ve Casio için özel projeler geliştirir.

Dünyanın önde gelen tasarım dergilerinden olan ID Magazine'in 2002'de düzenlediği ve tüm dünyadan 2213 tasarımcının katıldığı yarışmada "The Relax Bedside Lamp" tasarımıyla en iyi tasarım ödülünü alır. Koleksiyon'un özel ürün seçkisinde, Gaia&Gino için hazırladığı Liquids ile yer alan Defne Koz, farklı kullanımlara olanak tanıyan bu bardak tasarımlarıyla önemli bir uluslararası övgüye de sahip olur. Bugün Chicago'daki Athenaeum Architecture and Design Museum'ın daimi koleksiyonunda sergilenen Liquids, 2002 yılında da masaüstü kategorisinde Good Design ödülünü kazanır.

Squeeze P. / Marianne Buus
Londra'da Royal College of Art'tan mezun olmadan önce İsveç'te cam ustalarının yanında çıraklık yapan Marianne Buus, 1986 yılından itibaren büyük bir kararlılıkla uzmanlığını cam üzerine yoğunlaştırır. Özel bir işçilikle geliştirdiği akışkan, yumuşak formlu objeler Marianne Buus'un karakteristik tasarım çizgisini oluşturur.

Victoria / Oscar Tusquets
Bu kez tasarımcı bir erkek, ancak esin kaynağı bir kadın. Bir erkek tasarımcının özel bir kadından ilham alarak tasarladığı bu tabak serisi Victoria, bir kadının imzasını değil, ama gerçek ruhunu yansıtıyor. Salvador Dali'nin de öğrencisi olan 1941 doğumlu Oscar Tusquets'in eseri olan bu resimdeki kadın, aynı zamanda onun ilham perisi ve restoran şefi eski karısı Victoria. Ön planda yer alan seri ise ressam öğretmenine ve eski karısına adamış olduğu Salvador & Victoria serisinden bir seçki.

Bilgi için: www.koleksiyon.com.tr

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kadin-tasarimcilar-koleksiyonda_42690.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!