Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Kato’dan ‘Yansımalar’ Sergisi

Günseli Kato’nun, Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Kato’dan Yansımalar” Uptown Etiler Alışveriş Merkezi’nde 18 Ocak’a kadar görülebilir. Minyatür

NTV-MSNBC

Sergiler

Kato’dan ‘Yansımalar’ Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 6 Ocak 2004
BİTİŞ TARİHİ: 18 Ocak 2004
+ Ajandama Ekle

ünseli Kato’nun, Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Kato’dan Yansımalar” Uptown Etiler Alışveriş Merkezi’nde 18 Ocak’a kadar görülebilir.

Minyatür sanatçısı ve ressam Günseli Kato’nun, Türkiye’deki ilk büyük kişisel sergisi “Kato’dan Yansımalar” Uptown Etiler Alışveriş Merkezi’nde devam ediyor.

Uptown’daki karma sergide Kato’nun geçtiğimiz ay Paris/Galeri Adler’de Fransa Senatosu tarafından özel bir resepsiyonla açılan sergisinden eserler de bulunuyor. Toplam 80 parça eserin bulunduğu ve 18 Ocak’a kadar devam edecek olan sergi, alışveriş merkezinin tamamında gerçekleştiriliyor.
Sergi açılışında, sanatçının ‘Fatih Sultan Mehmet’ adlı heykeli 20.000 USD’ye ‘Harem’ adlı eseri ise 2.500 USD’ye alıcı bulmuştu.

“Kato’dan Yansımalar” adlı sergi gelenek ile çağdaşı birleştirirken tarih içinde yaşanılan değişimi ve küresel kültür mozaiğinin çeşitli parçalarını da biraraya getiriyor. Türkiye’deki ilk büyük kişisel sergisini Uptown Etiler’de açan sanatçı böylelikle kültürel zenginliklerimizi sanatsal bakış açısıyla daha geniş bir kitleye ulaştırmayı ve Türk kültürünün unutulmamasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Günseli Kato, ruh ve bedenini ‘bir sanat objesi’ olarak değerlendiren, sergilerinin açılışlarında gerçekleştirdiği çok özel performanslarla eserlerinde anlatmaya çalıştıklarını, varlığıyla da tamamlamayı tercih eden bir sanat insanı… Kalabalıklar ve yalnızlıklar, güzellik ve çirkinlik, kutsanmışlıkla sıradanlık aynı görsellik içinde hatta performansları ile de harekete ve sese dönüşüyor…

Yaratıcılığı, ebedi tatlar veren dinamizmi ve yaşamın büyüsünü anlatan sanatçının, kendine özgü ve keşfedilmeyi bekleyen gizemleri var.
Bir yanda Ayasofya’nın efsaneleri, Bizans imparatoriçelerinin mor ipekten altın işlemeli giysileri ve hipodrom yarışları; diğer yandan Bellini’ye poz veren bir Fatih, Kanuni’nin şiirleri ile ölümsüzleştirdiği Hürrem Sultan ve Sinan’ın camilerinin ardında mistik sufi kültürünün izdüşümü Mevlevihaneler...

Bu defaki anlatımı, plastik sanatların resim, heykel, instalasyon gibi farklı alanlarında, geleneksel doğu tekniği ile yaptığı işler... Sergide yer alan, tuallerde, maskelerde, Kato’nun kendine yansıyan hayatın renkli ve kozmopolit yapısı ve binlerce yıldır var olan farklı kültürlerin sentezi yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/katodan-yansimalar-sergisi_8491.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!