Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Kent: Pratik ve Tasarı

4 – 31 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Modern Sanatlar Galerisi, “Kent: Pratik ve Tasarı” konulu bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

www.imsg.com.tr

Sergiler

Kent: Pratik ve Tasarı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 4 Temmuz 2005
BİTİŞ TARİHİ: 31 Temmuz 2005
+ Ajandama Ekle

– 31 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Modern Sanatlar Galerisi, “Kent: Pratik ve Tasarı” konulu bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu sergide yapıtlarını sergileyen mimarlar, kent plancıları, endüstri tasarımcıları ve sanatçılar, kent kavramını disiplinler-arası bir tavırla ele alıyorlar. Katılımcıların tek başlarına ya da gruplar halinde ürettiği yapıtlar, öncelikle metropol boyutundaki kentlere yakınlık gösteriyor ve orada yaşayan bireyin, kendi kenti ile kurduğu organik ilişkiye yakından bakıyor.

Kentler, “oralı” ve oraya sonradan gelmiş bireylerin özgürce biçimlendirdiği alanlar mıdır; yoksa büyük siyasi tasarıların hareket alanları mı? Bu sorunun yanıtı kolayca verilemez. Çünkü bu soru, içinde başka bir soru daha barındırmaktadır. O da; “bireyin toplumsal niteliğinin ne olduğu” sorusudur. Daha açıkçası: “Toplum” dediğimiz şey, farklı-özgür iradelerin (yani “tek”lerin) bir araya gelmesinden mi oluşmuştur; yoksa onlar belirli bir siyasetin ve o siyaset ütopyasının homojenleştirilmiş malzemeleri midir? Her ne kadar bireyin, bağımsız bir “tek” olarak toplumda var olması ideal bir durumsa da, özellikle 18. yüzyıldan bu yana, bu durumun toplumsal bir bütünlük sağlayamayacağı vurgulanmaktadır. Oysa yine aynı görüşler, bireylerin farklılıklarının da korunması gerektiği savında birleşmektedirler. Toplumsal tartışmalar, hep bu ikilem çerçevesinde geçer.

İşte bu bağlamda, kentler ve orada yaşayanlar arasında bir ilişkiden söz edeceksek, kentin mi bireyi biçimlendirdiği; yoksa farklı bireylerin mi kenti dönüştürmesi gerektiği sorusu yine askıda kalır. Ne var ki, kent ile kentli birey arasında, “birbirlerini dönüştürme” açısından sanki gizli bir anlaşma var-mış gibidir. Bu iki etken karşılıklı pratik manevralarla, küçük müdahalelerle birbirlerini işlevsel kılmakta ve aralarında organik bir ilişki yaratmaktadırlar. İşte bu sergide yer alan katılımcılar, kentte böyle bir organik ilişkinin saptanması amacını taşıyorlar.

Proje: Emre Zeytinoğlu

Katılımcılar: Behiç Ak, Canan Akoğlu, Behiç Alp Aytekin, Aysun Altındağ, Bahadır Bozdağ, Dağhan Celayir, Ayşe Coşkun, Doğa Danış, Bahar Aksel Enşici, Beste Erener, Ebru Firidin, Sinan İzgi, Ebru Kaya, Meltem Maralcan, Buket Metin, Ayşe Mutlu, Eda Noyan, İnci Şahin Olgun, Bülent Onur, Banu Özlem Özkaya, Zeyno Pekünlü, Pınar Sönmez, Ali Taptık, Ayça Taylan, Zeynep Tokat, Ahmet Türkoğlu, Seda Ulutaş, İlker Uzunoğlu, Murat Yavuzoğlu

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kent-pratik-ve-tasari_30512.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!