Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Kentin Misafir Sanatçıları

Platform Güncel Sanat Merkezi, yabancı sanatçıları İstanbul'da ağırlıyor. İstanbul'un Misafirleri projesi, Türkleri de yurtdışına gönderecek.

Radikal

Sergiler

Kentin Misafir Sanatçıları
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 28 Mart 2005 10:07
BİTİŞ TARİHİ: 28 Mart 2005 10:07
+ Ajandama Ekle

latform Güncel Sanat Merkezi, yabancı sanatçıları İstanbul'da ağırlıyor. İstanbul'un Misafirleri projesi, Türkleri de yurtdışına gönderecek.

Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, iki yıldır uluslararası dokuz sanat kuruluşuyla birlikte bir program yürütüyor: İstanbul Misafirleri. Bugüne kadar programa yirmiye yakın sanatçı katıldı. Yabancı sanatçılar üç ve altı ay İstanbul'da ağırlanırken yeni projeler üretmeleri için uygun ortam buluyor, bu kentin sanatçılarıyla iletişime geçip birikimlerini paylaşıyorlar.

Projenin koordinatörü Öykü Özsoy "Yurtdışında da benzerleri olan programı Türkiye'ye getirmemizin sebebi Platform'u sadece bir sergi salonunun yanı sıra bir eğitim ve sanat kurumu haline getirmek. Şimdiye kadar konuğumuz olan sanatçılar değişik bir coğrafyada olmanın heyecanıyla hayallerindeki projeleri üretebildi. Üstelik konuğumuz olan sanatçılara yaptıklarını sergileme imkânı da tanıyoruz" diyor.

Sanatçılar Platform Güncel Sanat Galerisi'nin üst katındaki atölyelerde çalışıyor ve kendilerine ayrılan dairelerde konaklıyorlar. Platformun bu katı bir güncel sanat üssü gibi. Geniş arşivlerde, pek çok Türkiyeli sanatçının tüm yapıtlarını inceleyebileceğiniz video, fotoğraf ve broşürler var. Ayrıca yurtdışındaki pek çok sanat kurumuna ilişkin kayıtlar ve yabancı sanat dergileri de bu arşivde yer alıyor. Kapısı tüm sanatçılara açık olan platform, gerek atölyelerinde çalışan sanatçılarla ilişki kurmak, gerek araştırma yapmak isteyenlerin uğrak yeri.

'Truva atı gibiyim'
İki yıllık tecrübenin ardından Platform, şimdi de başka ülkelere misafir sanatçı göndermeye başlıyor. Bu yıl başlayan program çerçevesinde ilk sanatçı haziranda Basel'e gönderilecek. Yurtdışında bir sanat kurumunda misafir olmak isteyenlerin yapması gereken projeleriyle Platform'a başvurmak.

İstanbul Misafirleri programının şu andaki konukları Klaas van Gorkum, Minna Henriksson, Hatice Güleryüz ve Dirk van Lieshout. Bize atölyelerini gezdiren ve yaptıklarını gösteren sanatçılardan en 'eskisi' Klaas van Gorkum. Üç aydır İstanbul'da olan Hollandalı sanatçı, "Bu şehrin bir yabancı olarak beni nasıl değiştireceğini görmek istedim. Bu kültürü tanımaya çalıştım. Bir anlamda değişik bir kültürü öğrenmeye çalışan truva atı gibiyim" diyor. Onu en çok etkileyen ise yeni yerlere keşfe çıkarken gittiği Sultanbeyli olmuş ve varoşlar ile gecekondular üzerine bir çalışma hazırlamış.

Henriksson ise daha önce de Türkiye'ye gelmiş bir Finlandiyalı. Bienal için proje tasarlıyor. Gelecek yıl da Finlandiyalı sanatçıların yapıtlarından oluşan ve İstanbul, Ankara, Diyarbakır ile Kars'ı kapsayan bir gezici sergi düzenleyecek. Türkiye'yi aktif bulan Henriksson, Finlandiya'da üretimin tıkandığı için İstanbul'da olduğunu söylüyor.

14 yıldır yurtdışında yaşayan ve yılbaşından beri İstanbul'da olan Hatice Güleryüz bu programa katılış nedenini "Üniversiteden sonra Hollanda'da yaşamaya başladım. Uzun zamandır İstanbul'da yabancı durumu olmak ile üzerine bir proje hazırlamak istiyordum ama nereden başlayacağımı bilmiyordum. İstanbul'daki yabancılarla röportajlar yapıyorum. En çok buradaki dinazmi seviyorlar. Proje filme sonra da kitaba dönüşecek" diye açıklıyor. Misafirlerden en yenisi Hollandalı Dirk van Lieshout yalnızca üç haftadır İstanbul'da. Lieshout, "Beni etkileyen şehrin dinazmi oldu. An yaşanıyor burada oysa Hollanda'da geleceği yaşarız. Projem bunun üzerine olacak" diyor.

Platform Tel: 0212 293 23 61

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kentin-misafir-sanatcilari_24807.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!