Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Kız Olunca Bakıyorlar!

'Yeni Şeyler'

Radikal Gazetesi

Sergiler

Kız Olunca Bakıyorlar!
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 20 Ocak 2006
BİTİŞ TARİHİ: 25 Şubat 2006
+ Ajandama Ekle

b>Nazif Topçuoğlu, kızlar serisinin üçüncü sergisi 'Yeni Şeyler'le Galeri Nev'de. Topçuoğlu: Fotoğraflarımdaki cinsellik bir tuzak. Erotik olsun diye değil, kız olunca insanlar bakıyor. Nazif Topçuoğlu'nun 'kızları' meşhurdur. Fotoğraflarındaki kızlar, ya baş aşağı sarkarak kitap okuma oyunu oynuyorlardır ya da ellerindeki sakatata şiş sokuyorlardır. Kısaca, kurguladığı karenin içinde saklı bir muziplik mutlaka vardır Nazif Topçuoğlu'nun. Galeri Nev'de açılan 'kızlar' serisinin üçüncüsü vesilesiyle görüştüğümüz Topçuoğlu'yla karşılaşınca anlıyoruz ki kendisi de muzip. Açıkçası biraz aksi ancak "Kızlar" diye bahsettiği modelleri hakkında konuşurken oldukça babacan tavır sergiliyor.

Mini ekose etekli, dantel çoraplı bu kızları beş senedir fotoğraflıyor. Serisinin ilki 'Sakatatlı Kızlar'da Topçuoğlu, ellerinde kanlı etler tutan masum kızlarla çelişki yaratma amacındaydı. Serinin ikinci ayağında ise 'Okuyan Kızlar' başlığı altında modellerini kitap okurken çekti. Şimdiyse 'Yeni Şeyler' başlığıyla kızların serüveninin devamını sunuyor izleyiciye.

Nedir bu üç ayrı başlıkta toplanan serideki kızların içinden geçtiği süreç? "Yeni sergideki kızlar teoriden pratiğe atladılar" diyor Topçuoğlu. Teoriden pratiğe geçen kızlar Topçuoğlu'nun Türkiye'deki erkek dünyasına dair kullandığı üç konu ile karşılaşıyorlar: Gayrimenkul, seks ve spor yani futbol. Fotoğraflarındaki bütün kızlar ayrıca ironik bir şekilde erkek dünyasına tavır alma, değiştirme çabasında. Topçuoğlu: "Yaramazlık, güç ve şiddet var. Kör şiddetin netice alamayacağını gören kızlar okumaya ve bilinçlenmeye başladı. İnsanı öğrendiler kitaplardan. 'Yeni Şeyler'de ise öğrenme süreci bitti, hayata atıldılar. Kızların bu sergide başına gelen daha zor. Gerçek dünya meseleleri ve erkeklerle ilk kez yüz yüze geliyorlar. Erkek vücudunu inceliyorlar bu sergide. Daha önce erkeklere anatomi atlasından bakabiliyorlardı, şimdi canlısına bakıyorlar."

Konu fotoğraflardaki kızların erkekler üzerinde kurmaya çalıştığı gizli otoriteye gelince söz cinselliğe dayanıyor. İlk etapta Nazif Topçuoğlu fotoğraflarının cinsellik içermediğini söylüyor. Bu konudan sıkılmış bir tavrı var. Çünkü Topçuoğlu'na göre zaten genç kızlar başlı başına cinsel nesne olarak görülebilir. Onun asıl derdi, medyanın deformasyonu ile cinsel nesne olarak gösterilen genç kızlara işaret etmek. "Hiçbir şeyi erotik olsun diye yapmıyorum. Hatta son sergideki kızlar iyice kapalı, neredeyse tesettür giyecekler. Ama izleyici onda da cinsellik bulur" diyor ve ardından açılıyor: "Cinselliği kullanma nedenim bir tuzak. Mevzuyu açmaya yarıyor. Kız resmi koyunca insanlar bakıyor. Taş koysam bakmayacaklar. Öyle bir tavlama olayı da söz konusu tabii."

Topçuoğlu'nun genç kızlarla kurguladığı cinsellik rahatsız edici. Fotoğraflarındaki kızlara bakakalmak gibi bir durum söz konusu değil. Amacı da bu zaten, yani kızları istismar etmemek. Bu yüzden kızlar 'mal' gibi durmuyor, şuurlu ve güçlüler. Zekâlarıyla öne çıkma çabasındalar. Topçuoğlu: "Erkeğin okuyanı kadı olur, kadının okuyanı cadı olur. Bilgili kadından Türk erkeği kaçar. Akıllı kadınlar da zeki taraflarını saklar bazen."

Topçuoğlu'nun 'Yeni Şeyler' fotoğraf sergisi 25 Şubat'a kadar Galeri Nev'de.
Tel: 0212 231 67 63

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kiz-olunca-bakiyorlar_41198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!