Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Kralların Paylaşamadığı Kent: Şam...

Dünyanın, siyasal ve ekonomik öneme sahip en eski kentlerinden Şam, Osmanlı Bankası Müzesi'nin Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ile birlikte düzen

Osmanlı Bankası Müzesi

Toplantılar

Kralların Paylaşamadığı Kent: Şam...
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 21 Nisan 2004 18:30
BİTİŞ TARİHİ: 21 Nisan 2004
+ Ajandama Ekle

b>Dünyanın, siyasal ve ekonomik öneme sahip en eski kentlerinden Şam, Osmanlı Bankası Müzesi'nin Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ile birlikte düzenlediği Voyvoda Caddesi Kent Sohbetleri'nde konu edilecek. Mimar Prof. Dr. Baha Tanman'ın, Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda cami, medrese, tekke, türbe, şifahane, han, hamam türünden mimari eserin bulunduğu Şam'ı anlatacağı toplantı, 21 Nisan 2004 Çarşamba günü saat 18:30'da gerçekleştirilecek.

Tanman, Şam'ı şöyle anlatıyor: "Şam'ın kuruluşu M.Ö. 2000'lere dayanır. Gerek Anadolu'yu Arabistan'a ve Mısır'a bağlayan ana kervan yolunun üzerinde yer alması, gerekse de Suriye'nin jeopolitik konumundan ötürü, kentin egemenliği, her dönemde, Anadolu ile Mısır'da kurulan devletler arasında çekişme konusu olur. Kent, Helenistik Dönem'de Selevkos'lar ve Ptolemaios'lar (Mısır Kralları) arasında el değiştirir. Roma ve Emevi dönemlerinde yıldızı parlayan Şam, 1094'te Selçuklular tarafından fethedilir ve 1918'e kadar Türk ve Çerkes kökenli hanedanlar tarafından yönetilir. Surlarla kuşatılmış olan eski kentte Zengi (1154-1176), Eyyubi (1176-1193), Memlük (1260-1516) ve Osmanlı (1516-1918) dönemlerine ait çok sayıda mimari eser bulunmaktadır. Ayrıca, konut mimarlığına kagir malzemenin egemen olması, Osmanlı dönemine ait olan ve kentin ekonomik gücünü gösteren çok sayıda görkemli konağın günümüze ulaşabilmesini sağlamıştır."

Katılımın ücretsiz olduğu toplantı hakkında, Osmanlı Bankası Müzesi'nin (0212) 334 22 70 numaralı telefonundan bilgi alınabiliyor.

Sınırlı yer olması nedeniyle rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Osmanlı Bankası Müzesi
Osmanlı Bankası Karaköy Binası
Voyvoda Caddesi 35/37
Tel: (212) 334 22 70
obmuze@ottomanbank.com

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/krallarin-paylasamadigi-kent-sam-_11022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!