Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: 6. Heritage Istanbul
BÖLÜM SPONSORU

Kültür Mirasını Koruma Fuarı

Uluslararası YAPEX Fuarları kapsamında gerçekleştirilen Yapex Tadilat Fuarı, 18-21 Ekim 2012 tarihlerinde ‘restorasyon, renovasyon ve kültür mirasının korunması’ teması ile Antalya Expo Center fuar alanında düzenleniyor.

yapi.com.tr
1

Fuarlar

Kültür Mirasını Koruma Fuarı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 18 Ekim 2012 11:00
BİTİŞ TARİHİ: 21 Ekim 2012
YER: Antalya Expo Center Fuar Alanı
ŞEHİR: Antalya
DÜZENLEYEN:

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL)

ANA SPONSORLAR:

Tarihi Kentler Birliği ile Avrupa Tarihi Kentler Birliği (HERITAGE EUROPE)

+ Ajandama Ekle

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı işbirliğinde, Tarihi Kentler Birliği ile Avrupa Tarihi Kentler Birliği (HERITAGE EUROPE) destekleriyle düzenlenen Uluslararası YAPEX Fuarları kapsamında gerçekleştirilen Yapex Tadilat Fuarı, 18-21 Ekim 2012 tarihlerinde Antalya Expo Center fuar alanında düzenleniyor. Restorasyon alanındaki birikimleri, deneyimleri ve projeleriyle emek verenler ile malzeme ve üretim teknolojileri bir araya getiren fuar, ‘Kültür Mirasının Korunması’ temasıyla ilk kez yapıldığı için önem kazanıyor.  

Dünya Miras Kentleri koruma fuarında

Fuar kapsamında, ziyaretçiler ve uzmanlar için üç ayrı oturum düzenlendi. ‘Dünya Miras Kentlerinin Yönetimi; Avrupa’dan Örnekler’ ve ‘Dünya Miras Kenti Olmaya Doğru; Türkiye’den Tarihi Kent Örnekleri’ başlıklı iki oturum fuarın ilk günü yapılacak. Oturumlarda Dubrovnik, Valetta, Edirne, Bergama ve Alanya’dan koruma uzmanları söz alacak.

2009 yılında kurulan ÇEKÜL Akademi’nin düzenlediği oturumda ise “Belediye Başkanlarının sunumuyla Tarihi Kentler Birliği’nden Başarı Öyküleri” anlatılacak. TKB Özendirme yarışmasında Metin Sözen Büyük Ödülü’nü alan Bursa ile Süreklilik Ödülü alan Aksaray, Birgi, Burdur, Çanakkale, Kula ve Muğla belediye başkanlarının konuşmacı olacağı oturum, fuarın ikinci günü düzenlenecek.      

Restorasyon Köyü kuruluyor

Kimi zaman yüz yıllık ahşap evler, kimi zaman 600 yıllık taş kervansaraylar Anadolu ustalarının emekleri, bilgi ve tecrübeleriyle restore ediliyor; aslına uygun yapılan taş, kerpiç, bakır, ahşap uygulamalarıyla geleceğe taşınıyor. Usta-çırak ilişkisiyle günümüze ulaşan bu zengin kültürün örnekleri koruma fuarındaki ‘Restorasyon Köyü’nde bir araya geliyor. Antep, Kastamonu, Mardin, Konya gibi kentlerden gelecek olan ustalar uygulamalı olarak zanaatlarını sergileyecek.  

Tarihi kentlere özendirme ödülleri

Fuarı destekleyen Tarihi Kentler Birliği’nin bu yılki ‘Özendirme Yarışması’nda Proje, Uygulama ve Süreklilik dalında 20 belediye ödüle değer görüldü. Metin Sözen Büyük Ödülü ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin oldu. Tarihi Kentler Birliği’nin ödül töreni fuar kapsamında organize ediliyor. Ayrıca yarışmaya katılan tarihi belediyelerin proje ve uygulamaları, açılacak bir sergiyle fuar izleyicisiyle buluşuyor. Özendirme Yarışması Ödül Töreni, TKB üyesi olan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenleniyor.   

Sergiler ve uygulamalar izleyicilerini bekliyor

Fuardaki sergi, söyleşi ve uygulamalar, kültürel mirasla uzaktan-yakından ilgilenen herkesin ilgisini çekebilecek şekilde hazırlandı. ‘Patara Arkeolojik Kazıları İnteraktif Sergisi ve Maketleri’ Akdeniz Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle fuarda yerini alacak. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kültür Varlıkları ve Sanat Eserleri Malzeme Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan ‘Restorasyonda Malzeme Analizi ve Örnek Alma Teknikleri’ sunumu da alanda çalışanları bilgilendirici nitelikte.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kultur-mirasini-koruma-fuari-_102014.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kesinlike bilgilendirici, teşekkürler. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!