Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: ZeroBuild Forum’21
BÖLÜM SPONSORU

"Kültür Mirasını Koruma ve Restorasyon" Konferans Dizisi

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Mimarlık Eğitim ve Kültür Araştırmaları Mesleki Bilimsel Çalışma Kurulu (EKA-MBÇK), SMGM kapsamında, 14 bölümden oluşan bir konferans dizisi programı hazırladı.

yapi.com.tr

Toplantılar

"Kültür Mirasını Koruma ve Restorasyon" Konferans Dizisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 18 Ocak 2010 16:00
YER: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy, İstanbul
DİĞER BİLGİLER: Tel: (212) 251 49 00
+ Ajandama Ekle

MMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Mimarlık Eğitim ve Kültür Araştırmaları Mesleki Bilimsel Çalışma Kurulu (EKA-MBÇK), SMGM kapsamında, 14 bölümden oluşan bir konferans dizisi programı hazırladı. “Kültür Mirasını Koruma ve Restorasyon Çalışma Grubu” adına Prof. Dr. Afife Batur’un kaleme aldığı amaç, kapsam ve içerik metni şöyle:

“Kültür mirası ve korunması ile onarım ve yenileme alanlarına ilişkin önerilen çalışma programı, mesleki bilgi ve becerinin sürdürülebilirliğini sağlayan uzun erimli bir etkinlikler bütününün bir parçasıdır. Tarihin en erken dönemlerinden başlayarak yerleşime açılmış ve bağlı olarak sayısız mimari yapıtı barındıran ülkemizde taşınmaz kültür varlıklarının sayımından ve belgelenmesinden başlayarak korunup kollanması, sağlıklılaştırılıp varlıklarını sürdürmesinin sağlanması, mimarlık mesleğinin temel görev alanlarından biridir.Programda mimarlık mirası konusunda bir üst bakışla sunulan eğitim birimleri, arkeolojiden kentsel yenilemeye uzanan bir bilgi alanında sürekli genişleyen birikimi ve uygulama modellerini aktarmak amacındadır. Gerek kuramsal ve tarihî bilginin, gerekse araştırma ve uygulama tekniklerinin durmaksızın yenilenen içeriğinden haberdar olmak, meslek insanlarının becerilerini yükseltmesinin yanı sıra kültür mirasının değerlendirilmesinde de bir üst düzeye ulaşılmasını sağlayacaktır.”

Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Günhan Danışman’ı Anma Programı
Bu programın hazırlık sürecinde her zamanki gibi özverili katkılarıyla yer alan değerli hocamız Prof. Dr. Günhan Danışman’ı, açılış etkinliği sırasında aynı zamanda yıldönümüne denk gelmesi nedeniyle anmayı düşündük... Bu kapsamda, aynı çalışma grubundan Sayın Prof. Dr. Afife Batur yine kendisi gibi mimarlık tarihçisi olan meslektaşı hakkında bir sunuş yaptıktan sonra “Kültür Mirasını Koruma ve Restorasyon” programının bütünü hakkında tanıtıcı bir değerlendirme yapacak.

Sunuş : Prof. Dr. Afife BATUR
Tarih : 18 Ocak 2010 Pazartesi
Saat : 16.00


“Türkiye Mimarlık Mirasına Bir Üst Bakış”
Açılış gününün davetli ilk sunuşunda, Türkiye’nin mimarlık tarihi konusundaki çalışmaları, deneyimi ve uluslararası nitelikteki birikimi ile önemli yapıtaşlarından biri haline gelmiş olan Sayın Prof. Doğan Kuban, Türkiye’nin mimarlık mirasının kavranabilmesi için yıllardır ulusal ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalardan hareketle belirlediği önemli noktaları ve göze batan konular arasında kalıp da gözden kaçan tarihî bilgileri, arka plan sırlarıyla birlikte tek bir mozaik panorama haline getirerek izleyenlerle paylaşacak.

Sunuş : Prof. Doğan KUBAN
Tarih : 18 Ocak 2010 Pazartesi
Saat : 18.00
Kredi : 2
 


 

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kultur-mirasini-koruma-ve-restorasyon-konferans-dizisi_75829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!