Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Tasarım Bilkent '18
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Kum Heykel Şehrinde Masallar Gerçeğe Dönüştü

“Uluslararası Kum Heykel Fastivali” / Prosandar

yapi.com.tr

Buluşmalar

Kum Heykel Şehrinde Masallar Gerçeğe Dönüştü
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 19 Haziran 2007
BİTİŞ TARİHİ: 1 Ekim 2007
YER: Konyaaltı Sahilleri, Antalya
DÜZENLEYEN: Prosandar
DİĞER BİLGİLER: Feray Temizkul T: (242) 238 34 21 E: ferayt@prosandart.com
+ Ajandama Ekle

ntalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilleri bu yıl İkincisi düzenlenecek olan “Uluslararası Kum Heykel Festivali”ne ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl ki teması 1001 Gece Masalları olan kültür, sanat ve eğlencenin mistik bir ortamda buluştuğu festival, şüphesiz Antalya’nın en önemli etkinlikleri arasında yer alıyor.

Şiir, komedi, inanç, trajedi, aşk ve tarihsel ögelerin işlendiği hikayelerin onlarca heykelde yaşam bulduğu festival için yaklaşık 8 dönümlük alanda kullanılan kum miktarı tam 6 bin ton.

Aralarında Ispanya, Portekiz, Rusya, Ukrayna, Hollanda, Brezilya, Kanada, Bulgaristan, ABD, Slovakya, Portekiz gibi onlarca ülkeden 60’a yakın heykeltraşın, büyük bir ustalık ve titizlikle kızgın güneş altında haftalarca çalışarak ortaya çıkardığı kum şehrinde, 23 temada 100’ün üzerinde heykel yer alıyor.

15 yıllık tecrübesi ile Prosandart tarafından organize edilen festivade; “Sinbad”, “Alaaddin’in Sihirli Lambası”, “Ali Baba ve Kırk Haramiler” gibi birçok masal kahramanının yer alıyor.

Gündüzleri olduğu kadar geceleri de ses, ışık gösterileri ve ateş showları ile görülmeye değer anlar yaşatan festival Türkiye’de bu anlamda düzenlenen tek organizasyon olma özelliği taşıyor.

Kum Heykel Nedir:
Yalnızca nehir kumu ve su kullanarak devasa heykeller yapmaya dayanan Kum Heykel Sanatı, dünyada yeni gelişmekte olan ve son derece ilgi çeken bir sanat dalı. Aslında eski Mısırlılar’ın piramitleri yapmadan önce kumdan modellerini yaptıkları, Hint Mitolojisi’ndeki kum heykellere tapınma törenleri düşünülürse oldukça eski bir uğraş bu. Günümüzde ise ephemeral (kısa ömürlü) sanatlar arasında yer alıyor. Kum ve su dışında hiçbir malzeme kullanmaksızın yapılan devasa heykelleri ve üzerlerindeki ince detayları görenler bunların kumdan üretildiğine inanıyor. Ancak kum sanatını farklı kılan da, kullanılan özel teknik ve sanatçıların bu konudaki sıra dışı becerileri zaten.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kum-heykel-sehrinde-masallar-gercege-donustu_54551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!