Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Bakılan Görülen Kadar
BÖLÜM SPONSORU

Le Corbusier İstanbul'a Geri Dönüyor

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbuiser’nin yarım asra yayılan yapıtlarından bir bölümünü, Mart ayında "Çapraz Yansımalar/Mimarlık, Fotoğraf ve Metin" isimli sergiyle izleyicilerle buluşturacak.

yapi.com.tr

Sergiler

Le Corbusier İstanbul'a Geri Dönüyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 9 Mart 2016
BİTİŞ TARİHİ: 8 Nisan 2016
YER: Galeri Işık, Teşvikiye
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD)

ANA SPONSORLAR:

Seranit Grup

DESTEKLEYENLER:

Fondation Le Corbusier

DİĞER BİLGİLER:

Galeri Işık
A: Teşvikiye Cad. No: 6 Nişantaşı / İstanbul
T: (212) 233 12 03 - dahili: 1144
E: bbarlas@fmv.edu.tr

+ Ajandama Ekle

Fondation Le Corbusier’nin desteği ve Seranit Grup’un sponsorluğunda açılacak sergi, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosu içinden yeni bir seçkiyi barındıyor. Teşvikiye Galeri Işık’da 9 Mart-8 Nisan 2016 tarihleri arasında izlenebilecek olan sergide, Emden’in fotoğraflarının yanı sıra, Türkiye’den ve yurtdışından, Le Corbusier üzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinler de yer alacak.

Serginin açıldığı 9 Mart Çarşamba günü, 18.00 -19.30 saatleri arasında Tim Benton ve Jacques Sbriglio'nun katılımıyla bir konferans düzenlenecek.

Sergi, hem ölümünün 50. yılının ardından Le Corbusier’nin işlerini hatırlamak hem de mimarlık, fotoğraf ve metin arasındaki ilişki biçimleri üzerinde düşünmek üzere tasarlanıyor. Burcu Kütükçüoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, mimarın önemli yapılarının ve güncel durumların izlenmesi için önemli bir fırsat sunuyor.

Le Corbusier’in Doğu Gezisi’nin yüzüncü yılı nedeniyle 2011’de santralistanbul’da açtığı sergi için mimarın işlerini fotoğraflamaya başlayan, İstanbulSMD üyesi Cemal Emden, Avrupa, Asya ve Amerika’da yaptığı çok sayıda çekim ile bu konudaki çalışmalarını geliştirdi. Fondation Le Corbusier ile iş birliği içinde çalışarak sergiler düzenleyen Emden’in çalışmaları arasında, son iki yılda Ankara, Marsilya ve Paris’te açtığı Le Corbusier sergileri de yer alıyor.

Davetli yazarlar sergiye metinleriyle katkıda bulunacak

Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapılarına dair bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında, görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderilerek, onlardan içlerinden seçecekleri bir yapı üzerine, o imgenin kendilerine neden ‘çekici geldiğini’ ifade eden bir başlık ve bir kısa metin üretmeleri istenecek.Bu format ünlü görsel kültür düşünürü Roland Barthers’ın Camera Lucida adlı kitabındaki yaklaşımından ilhamla tasarlanmış.

Proje, mimarlık ve fotoğraf üzerine eş zamanlı, spontane ve öznel düşünceler üretmek için zemin sunmayı amaçlıyor. Metinlerin yazarlarından, seçtikleri imgelerin mimari ya da fotografik açıdan çarpıcı yönlerini ortaya çıkaracak kişisel yorumlarını, serbest bir tarzda ifade etmeleri istenecek. Davetli yazarlar, sergiye metinleriyle katkıda bulunmalarının yanı sıra, fotoğraf seçkisinin belirlenmesinde oynadıkları rolle, küratoryal sürecin de parçası olacak.

Seranit Grup desteği ve İstanbulSMD organizasyonu ile gerçekleştirilecek sergiye ek olarak, sergilenen fotoğraf ve metinlerin yer alacağı bir kitap basılacak ve metinleriyle katkı yapmış olan akademisyenlerden bir grup ile sergi açılışında bir panel düzenlenecek.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/le-corbusier-istanbula-geri-donuyor_142682.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!