Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Linz Texas; Bir Kentin Anlattıkları”

Orta ölçekli bir Avrupa kenti olan Linz, endüstriyel çevreye atıfta bulunan yeteri kadar yapı sahibi olduğundan endüstriyel devrim açısından Manchester’a, endüstriyel yaşam bakımından Wolfsburg’e ve işçi kentiolduğu için Haifa’ya benzetiyor.

yapi.com.tr

Sergiler

“Linz Texas; Bir Kentin Anlattıkları”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 12 Haziran 2008
BİTİŞ TARİHİ: 18 Eylül 2008
YER: Architekturzentrum Wien, Linz, Avusturya
DÜZENLEYEN: Architekturzentrum Wien
+ Ajandama Ekle

İstanbul 2010’a nasıl hazırlanmalı?” tartışmaları sürerken “2009 Avrupa Kültür Başkenti Linz” tanıtım çalışmalarına başladı. Linz’in diğer dünya kentleri ile arasında cesur bir ilişki kuran “Linz Texas; Bir kentin anlattıkları” başlıklı sergi bu kapsamda değerlendiriliyor.Sergi endüstri, kültür ve ekonominin nabzını aynı anda tuttuğu için özellikle turistler açısından ilgi çekici bir şehir olan Linz’in, “2009 Avrupa Kültür Başkenti” sıfatından yola çıkarak topografik anlamda yakın olduğu kentleri irdelerken bir yandan da “Dünya Linz’den neler öğrenecek?”, “Linz’in Madrid’le, Seattle’la ne gibi ortak özellikleri var?”, “ Linz Moskova, Manchester ya da Davos ile hangi sıfatları paylaşıyor?” gibi soruların cevabını arıyor.

 

“Linz Texas; Bir kentin anlattıkları” Linz ile ilgili bağlamlardan bahsediyor. Absürd bir bakış açısı ile kente bakan sergi, kentin atmosferini okumayı kolaylaştırıyor. Kent, ancak bu konsept ile bakıldığında geçmişinin kapılarını aralıyor. Serginin amacı, hayalin de ötesine gitmek...

Sergi, Shumon Basar, Angelika Fitz, Klemens Gruber, Martin Heller, Bart Lootsma, Angelika Schnell, Dietmar Steiner ve Roemer van Toorn öncülüğünde gerçekleştiriliyor.İlişkili kentler

Linz orta ölçekli bir Avrupa kenti. Kentte, endüstriyel çevreye atıfta bulunan yeteri kadar yapı bulunuyor. Sergi, bu yanıyla Linz’i endüstriyel devrim açısından Manchester’a, endüstriyel yaşam bakımından Wolfsburg’e ve işçi kenti olduğu için Haifa’ya benzetiyor.Bunların dışında Linz öncelikle Paris ve Teksas'ın ardılı olarak tanımlanırken, yeşilliği açısından Port Camargue’ye, Nazi modellemesi olduğu için Salzgitter’e, su yolları bakımından Galati’ye, büyük etkinliklere ev sahipliği yaptığı için Londra’ya, mükemmelliyetçiliğinen dolayı da Moskava’ya benzetiliyor.

Haber, 2009 Avrupa Kültür Başkenti Linz'in resmi web sitesinden derlenmiştir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/linz-texas-bir-kentin-anlattiklari_62175.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!