Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Louvre İslam Sanatları Koleksiyonu SSM'de

Louvre İslam Sanatları Koleksiyonu SSM'de

yapi.com.tr

Sergiler

Louvre İslam Sanatları Koleksiyonu SSM'de
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 19 Şubat 2008
BİTİŞ TARİHİ: 25 Mayıs 2008
YER: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan
DÜZENLEYEN: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Louvre işbirliğinde.
DİĞER BİLGİLER: A: Sakıp Sabancı Cad. No:22 Emirgan, İstanbul T:(0 212) 277 22 00
+ Ajandama Ekle

b>Louvre Müzesi İslam Sanatları Bölümü’nden seçilmiş yaklaşık 250 eser Türk Telekom’un katkılarıyla sergilenmek üzere İstanbul Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’ne geliyor. Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Louvre ile Sakıp Sabancı Müzesi arasında imzalanan beş yıllık kültürel ve bilimsel işbirliği anlaşmasının ilk faaliyeti olarak açılacak olan sergi, ‘Louvre Koleksiyonlarından Başyapıtlarla İslam Sanatının Üç Başkenti: İstanbul, Isfahan, Delhi’ adını taşıyor. Sakıp Sabancı Müzesi ile Louvre arasında 2000 yılında Paris’te 'hat sanatı' koleksiyonu sergisiyle başlayan yakınlaşmanın yeni büyük çaplı meyvesi olacak etkinlik, Osmanlı, Safavi ve Baburi medeniyetlerinin zengin ve görkemli çağlarını gözler önüne serecek. Böylelikle aynı dönemde aynı coğrafyada hüküm süren üç imparatorluğun geniş iletişim ağı ve etkileşim yelpazesini gözler önüne serecek.

Louvre Müzesi’nin en önemli koleksiyonlarından İslam Sanatları Bölümü’nde toplanmış ve korunmuş olan eserler arasında Osmanlılara (1299-1923), İran’da 16. yüzyıl başlarında kurulmuş olan Safavi Devleti’ne (1501-1722) ve yine aynı dönemde Hindistan’da hüküm sürmüş Baburi Hanedanı’na (1526-1858) ait çeşitli sanat eserleri bulunuyor. Geniş İran coğrafyasına egemen olmuş Timurilerin (1396-1510) kültür mirasını paylaştıkları Osmanlı İmparatorluğu ile İran’daki Safavi ve Hindistan’daki Baburi İmparatorlukları arasındaki tarihi ilişkilerin kültürel yansımalarının gösterileceği, sanatsal açıdan ortak ve farklı yönlerin vurgulanacağı sergi, 19 Şubat tarihinden itibaren görülebilir.

Louvre Müzesi ve İslam Eserleri Koleksiyonu
Dünyanın en köklü ve büyük müzelerinden olan Louvre, 12.yy’dan bu yana Paris’in merkezinde yer alan ve Fransız krallarının sarayları olarak kullanılan binalarını kullanarak 1793’te halka açıldı. Yaklaşık 35 bin parça eserin sergilendiği müzede yer alan ünlü eserler arasında Venüs heykeli, Semadrek’teki Zafer Anıtı, Leonardo’nun Mona Lisa’sı ve Michaelangelo’nun Dört Esir heykeli gibi çok sayıda tarihi değer bulunuyor. 2003 yılında kurulan İslam Sanatları Bölümü’nde ise üç kıtadan yaklaşık 1300 yıl geriye uzanan eserler bulunuyor. Bin’e yakın parçanın bulunduğu koleksiyon, İslam dünyasının sanatsal farklılık ve çeşitliliğini yansıtıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/louvre-islam-sanatlari-koleksiyonu-ssmde_58844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!