Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

‘Maşlahlı Kadınlar’ Müzayedede

‘Maşlahlı Kadınlar’ Müzayedede

Zaman Gazetesi

Diğer

‘Maşlahlı Kadınlar’ Müzayedede
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 19 Şubat 2006 15:00
BİTİŞ TARİHİ: 19 Şubat 2006
+ Ajandama Ekle

b>İbrahim Çallı’nın (1882-1960) diğer tabloları kadar bilinmeyen; fakat sanat dünyası tarafından Çallı’yı Çallı yapan eser olarak nitelendirilen “Adada Maşlahlı Kadınlar” isimli yağlıboya tablosu, 2006 kış müzayedesi vesilesiyle gün yüzüne çıktı. 19 Şubat Pazar günü saat 15.00’te Conrad Otel’de yapılacak müzayedenin en değerli parçası sayılan tablo, 225.000 YTL açılış fiyatıyla satışa çıkıyor.

Osmanlı Deniz Binbaşısı Mehmet Tevfik Temel tarafından İbrahim Çallı’dan satın alınan eser, eski Mediha Temel koleksiyonu, eski Ayşe Şadan Temel koleksiyonu ve Temel ailesinden Z.B. koleksiyonunun bir parçası olarak yıllarca kapalı kapılar arkasında kalmış ve sergilenmediği için Çallı’nın diğer tabloları gibi popüler olmamış. İbrahim Çallı dışında Hoca Ali Rıza, Abidin Dino, Şeref Akdik, Avni Arbaş, Fikret Mualla, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi pek çok önemli ressamın eserlerinin yer aldığı müzayedede; Hayri Çizel’in eşini model alarak yaptığı “Gelincik” isimli tablo dikkat çekiyor.

212 parçanın satışa sunulacağı müzayede, tuğralı ferman, tuğralı gümüş takım, levha ve kaftan gibi pek çok antika eseri barındırıyor. Satış tarihine kadar Portakal Kültür ve Sanat Evi’nde sergilenecek eserlerden en ilginci, minik bir Kur’an-ı Kerim. Kerim Bin İbrahim Şirazi’nin 1635 tarihinde nesih hatla yazdığı Kur’an için, Prof. Uğur Derman, “Üstün sanat değeri taşıyan, dünyanın en küçük Kuran’ı Kerim’i.” diyor. Deri cildi altın çiçek motifleriyle bezeli Kur’an, 3,5x2,2x1,5 cm. ebadında. Müzayedede ayrıca, Mustafa Rakım’ın 1813 tarihli celî sülüs hatla Peygamberimiz Hz. Muhammed’e methiye yazılı levhası, Hamid Aytaç’ın Fatiha levhası gibi çok sayıda kıymetli eser bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/maslahli-kadinlar-muzayedede_41468.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!