Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Mehmet Güleryüz’ün Yaşam Sahneleri

"Yaşam Sahneleri"

NTV

Sergiler

Mehmet Güleryüz’ün Yaşam Sahneleri
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 4 Eylül 2006
BİTİŞ TARİHİ: 4 Ekim 2006
YER: Agora Alışveriş Merkezi, Mithatpaşa Caddesi No. 1446, Balçova, İzmir
DÜZENLEYEN: Agora Alışveriş Merkezi
DİĞER BİLGİLER: T: (0232) 277 25 25
+ Ajandama Ekle

ışavurumcu üslubuyla Türk figür resminin önde gelen ustalarından Mehmet Güleryüz’ün ‘Yaşam Sahneleri’ adlı sergisi, İzmir Agora Alışveriş Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sergi, Akdemir Grubu’nun sponsorluğunda “Agora’da Sanat” etkinlikleri kapsamında 4 Eylül- 4 Ekim 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Mehmet Güleryüz’ün yaşam sahneleri olarak genel bir başlıkta toplayabildiği resimleri Kaya Özsezgin, “gerçekte bu sahnelerin birbirinden farklı eksenler çevresinde oluşmuş bir dökümü olmaktan çok, insanın yaşam içindeki konumunu sorgulamaya yönelik düşsel analizler demetidir. Güleryüz’ün insan ağırlıklı resimleri gündelik davranışların kayıtsız ve gelişigüzel formaları içinde gezinirken, kendi iradeleri dışındaki bu tavırlarıyla onlara dışarıdan bakan kişinin imge avlamayı seven tutumuna yakalanmış olurlar” şeklinde tanımlıyor.

Mehmet Güleryüz’ün resimlerinde gözlemlenen başka bir olgunun da, bu resimlerin dinamik bir tasarım mantığını kendi içinde barındırıyor olmasına dikkat çeken Özsezgin, “Öyle ki, tasarım adına yapılmış bir tasarım değildir bu; çizginin salt çizgi, rengin salt renk olarak taşıdığı değerler, bütünsel kapsamda ve birbirini tamamlayacak doğrultuda ele alınmış olduğundan, ilk bakışta desen ağırlıklı görünseler de, bu bağlamda bir alışkınlığı hedef alırlar ve tasarımın anlamsal boyutunu öne çıkarırlar” diyor.

Yeni sergisi, kararlı ve tutarlı bir doğrultu üzerinde yıldan yıla kendi gerçekliğinin olanaklarını biraz daha açıp genişleterek günümüze taşıyan sanat serüvenini yorumlamakta yeni bir aşama oluşturacak ve Mehmet Güleryüz’ün adı çevresinde yeni bir ilgi odağının oluşmasına katkıda bulunacaktır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mehmet-guleryuzun-yasam-sahneleri_48036.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!