Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

"Melek Yüzlü Yabancı" Londra'dan Sonra İstanbul'da

"Melek Yüzlü Yabancı"

yapi.com.tr

Sergiler

"Melek Yüzlü Yabancı" Londra'dan Sonra İstanbul'da
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 17 Mayıs 2006
BİTİŞ TARİHİ: 24 Haziran 2006
YER: İstiklal Caddesi, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Akbank Sanat
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 252 35 00 - 01 F: (0 212) 245 12 28 E: akbanksanat@akbank.com
+ Ajandama Ekle

b>Akbank Sanat'ın desteklediği Türk ve ingiliz sanatçıların ortak katılımıyla gerçekleştirilen "Melek Yüzlü Yabancı" adlı sergi, Londra'dan sonra İstanbul'da.

Küratörlüğünü Levent Calıkoğlu'nun üstlendiği serginin ilk ayağı 1 Mart - 8 Nisan tarihleri arasında Londra Space Galeri'de gerçekleştirilmişti. Arts Council of England'ın himayesinde gerçekleştirilen sergiye 15 sanatçı katılmıştı. Sergi, şu ana kadar Türkiye'den İngiltere'ye giden en büyük ve kapsamlı çağdaş sanat sergisi olmuştu.

Akbank Sanat'ın ev sahipliği yaptığı serginin ikinci ayağına 6 ingiliz 7 Türk, toplam 13 sanatçı katılıyor. "Melek Yüzlü Yabancı", yabancılık ve yabancı olma halleri üzerinde duruyor. Küratöryal bir bakış açısıyla, çağdaş sanat yapıtında ana ve yan öğe olarak karşımıza çıkan yabancılığın izini sürüyor.

"Yabancılık" kavramı üzerinden, farklı tarihlerde birbirlerinden bağımsız etkilerle üretilen sanat yapıtları arasındaki olası ilişkileri araştırıyor.

Sergi, korkunun, tuhaflığın, belirsizliğin kaynağı olarak görülen yabancı ile acık uçlu birer işaret olarak sanat yapıtındaki yabancıtaştırıcı öğeleri buluşturuyor. Bir yanda post modern hayatın dışladığı yabancı kimlikler, diğer yanda kültürün içinde gizli yabancılaştırıcı efektler ve yaşamlar.

Sergi, yabancıyı sadece etnik, sınıfsal ve cinsiyete dayalı ayrımlarda aramıyor, aynı zamanda içimizdeki yabancıyı - bastırmaktaki ısrarımızı da gündeme getirmek istiyor. Her zaman için yok edilmesi gereken bir tehdit olarak görülen yabancının arzuyu kışkırtan şehvetli gücü üzerinde duruyor.

Sanat yapıtı ve üreticisinin yabancılık ve yabancı olma ile ilgili sıkıntı ve kaygıları; yabancının yaşantısındaki ekonomik ve politik işaretler; tehdit kâr ama aynı zamanda hazzı n kaynağı olarak yabancının belirsizliğe davetiye çıkaran binbiryüzü; yabancı ile kurulan ilgine ilişki biçimleri bu serginin üzerinde durduğu başlıklar.

Sergi, İstanbul ve Londra gibi iki büyük metropolde sanat yapıtları üzerinden yabancılığın izini sürüyor.

Sergi, Arts Council of England'ın yanı sıra The British Council ve Arcola Theatre gibi İngiltere'nin önde gelen sanat kurumları tarafından destekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/melek-yuzlu-yabanci-londradan-sonra-istanbulda_46013.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!