Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: ZeroBuild Forum’21
BÖLÜM SPONSORU

"Metropolde Müze: Merkez ve Çeper"

Osmanlı Bankası Müzesi’nin Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlediği İstanbul Söyleşileri, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Yard. Doç. Dr. Deniz Ünsal’ın “Metropolde Müze: Merkez ve Çeper” başlıklı konuşmasıyla devam edecek. İTÜ Taşkışla binasında gerçekleştirilecek söyleşide metropol ve müze ilişkisini anlamak için, kent

yapi.com.tr

Toplantılar

"Metropolde Müze: Merkez ve Çeper"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 9 Haziran 2010 18:30
YER: İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla, İstanbul
DÜZENLEYEN: Osmanlı Bankası Müzesi
DİĞER BİLGİLER: Tel: (212) 292 76 05 E: obmuze@ottomanbank.com
+ Ajandama Ekle

Osmanlı Bankası Müzesi’nin Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlediği İstanbul Söyleşileri, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Yard. Doç. Dr. Deniz Ünsal’ın “Metropolde Müze: Merkez ve Çeper” başlıklı konuşmasıyla devam edecek. İTÜ Taşkışla binasında gerçekleştirilecek söyleşide metropol ve müze ilişkisini anlamak için, kent yaşamını ve kentlileri etkileyen dinamikler ile kent ve müze yönetimi tartışılacak.

Deniz Ünsal; resmi açıklamalara göre, İstanbul’un nüfusunun 2010 yılında 14 milyona, 39 ilçesinde kilometrekare başına düşen kişi sayısının ise 20.000’e dayandığını belirtiyor. Halen İstanbul’daki 100’e yakın müzenin büyük bir bölümünün Avrupa yakasında yer aldığını söyleyen Ünsal, bunların çoğunun tarihi müzeler olduğuna, ancak tarihi binalarda açılan yeni müzelerin de yine Avrupa yakasını seçtiğine dikkat çekiyor. Merkezde daha çok müze açmak İstanbul’u bir müzeler merkezi yapar mı?, Nüfus olarak Avrupa’da bir örneği bulunmayan kültür başkenti metropolde, merkezin müzeleşmesi mi, çeperlerin müzeyle tanışması mı öncelikli olmalı? sorularına cevap aranacak söyleşide, müzelerin merkezle sınırlı kalmayıp kente dağılması konusu, tanımları ve işlevleri ele alınacak. 

Yard. Doç. Dr. Deniz Ünsal

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1995 ve 1996 yıllarında Belçika’daki Catholic University of Leuvende Avrupa Çalışmaları ile Sosyal ve Kültürel Antropoloji alanlarında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2004’te Columbia University’den antropoloji doktorasını aldı. New York, Amsterdam ve İstanbul’da müzelerde çalıştıktan sonra 2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesinde ders vermeye başladı. Halen üniversitenin Sanat Yönetimi Bölümünde müzecilik alanında dersler veren Ünsal, 2009’da yayımlanan Türkiye’de Kültür Politikalarına Giriş adlı kitaba, Türkiye’de Kültür Politikaları Açısından Müze Oluşumları adlı makalesiyle katkıda bulundu.

Osmanlı Bankası Müzesi binasının restorasyonu nedeniyle, müzenin 2009 - 2010 dönemindeki bütün etkinlikleri, İTÜ Taşkışla binasında gerçekleştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/metropolde-muze-merkez-ve-ceper_80094.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!