Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Mevlevilerin Mimarisi, II" Pera Müzesi'nde

İlki İstanbul Mevlevîhaneleri'ni anlatan "Mevlevihaneler" konferanslarının ikincisi, Osmanlı coğrafyasının çeşitli bölgelerine dağılmış olan mevlevîhanelerde gözlenen mimari özellikleri, süslemeleri ve bu özellikleri doğuran etkenlere odaklanacak. Toplantıda, Anadolu’da, Balkanlar’da ve Yakın Doğu’da bulunan mevlevîhane yapıları arasındaki yerel

yapi.com.tr

Toplantılar

"Mevlevilerin Mimarisi, II" Pera Müzesi'nde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 22 Mayıs 2008 18:30
YER: Pera Müzesi Oditoryumu
DÜZENLEYEN: Pera Müzesi
+ Ajandama Ekle

İlki İstanbul Mevlevîhaneleri'ni anlatan "Mevlevihaneler" konferanslarının ikincisi, Osmanlı coğrafyasının çeşitli bölgelerine dağılmış olan mevlevîhanelerde gözlenen mimari özellikleri, süslemeleri ve bu özellikleri doğuran etkenlere odaklanacak. Toplantıda, Anadolu’da, Balkanlar’da ve Yakın Doğu’da bulunan mevlevîhane yapıları arasındaki yerel üslup farklılıklarına değinilecek.

 

Prof. Dr. Mim. M. BAHA TANMAN’ın Özgeçmişi:

İstanbul’da 11.12.1952’de doğdu. 1967’de Saint Michel Fransız Ortaokulu’ndan, 1970’te Saint Joseph Fransız Lisesi’nden, 1975’te Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Eylül 1975’te doktora yapmaya başladığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk ve İslam Sanatı Kürsüsü’nde (Anabilim Dalı’nda) 1976’da asistan (araştırma görevlisi) oldu. Prof. Dr. Oktay Aslanapa’nın danışmanlığında başladığı, Prof. Dr. Semavi Eyice’nin danışmanlığında sürdürdüğü “İstanbul Tekkelerinin Mimari ve Süsleme Özellikleri” başlıklı teziyle 1990’da doktor,  1991’de doçent, 1997’de profesör payesini aldı.  Halen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Arkeoloj ve Sanat Tarihi Bölümü, Türk ve İslâm Sanatı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapan M. Baha Tanman söz konusu anabilim dalının başkanıdır. Aynı zamanda Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde bilim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. İstanbul Mimarlar Odası, Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı, TAÇ Vakfı ve Sanat Tarihi Derneği’nin üyesidir. İlgi alanları Osmanlı ve Beylikler dönemi mimarlığı, Osmanlı mimarlığında bölge üslupları ve Osmanlı dönemi tekke sanatı olarak özetlenebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mevlevilerin-mimarisi-ii-pera-muzesinde_61511.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!