Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Michael Craig-Martin Kişisel Sergisi ile İlk Kez İstanbul'da

Finansbank Private Banking, dünyaca ünlü ve döneminin en itibarlı sanatçılarından biri olan Michael Craig-Martin'in Türkiye'deki ilk kişisel sergisi "İstanbul İstanbul"u sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, 11 Eylül - 10 Ekim 2009 tarihleri arasında Galerist'te gezilebilecek.

yapi.com.tr

Sergiler

Michael Craig-Martin Kişisel Sergisi ile İlk Kez İstanbul'da
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 11 Eylül 2009
BİTİŞ TARİHİ: 10 Ekim 2009
YER: Galerist, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: T: (212) 244 82 30 F: (212) 244 82 29 E: info@galerist.com.tr
+ Ajandama Ekle

Dünyaca ünlü sanatçı Michael Craig-Martin, Türkiye’deki ilk kişisel sergisini, Finansbank Private Banking ana sponsorluğunda, British Council desteğiyle İstanbul’da gerçekleştiriyor.  Sanatçının son dönem çalışmalarını içeren ‘İstanbul İstanbul’ sergisinde, sanatçının Cash, Paradise ve Real gibi birçok çalışması ilk kez sanatseverler ile buluşuyor. Açılışı 11 Eylül Cuma günü saat 19:00’da gerçekleştirilen sergi, 10 Ekim’e kadar Galerist’te gezilebilecek.

Michael Craig-Martin’in kendi döneminin en itibarlı ve etkili kavramsal sanatçılarından biri olarak kabul edildiğini belirten Finansbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Grup CEO’su Ömer Aras, “Craig-Martin, 2001 yılında sanata katkılarından dolayı İngiltere’de devlet nişanı ile ödüllendirilen bir sanatçı. İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olmasına aylar kala, böyle önemli bir sanatçının kentimize özel bir sergi açması mutluluk verici. Finansbank olarak Craig-Martin’in Türkiye’de gerçekleştireceği ilk kişisel sergisini sanatseverler ile buluşturuyor olmaktan heyecan duyuyoruz. Kültür-sanata verdiğimiz destek önümüzdeki günlerde artarak devam edecek” dedi.    

Galerist’in iki duvarını kaplayan “İstanbul İstanbul” adlı duvar resmini sergi için özel olarak tasarlayan Michael Craig-Martin, “İstanbul’a yaptığım ilk seyahat sonrasında, ‘New York New York’ ikilemesindeki gibi şehrin verdiği gürültülü ivedilik hissini ve tahammülsüzlüğünü vurgular gibi Galerist’teki sergimin adının “İstanbul İstanbul” olmasına karar verdim. Öte yandan “İstanbul İstanbul”, şehrin şiirsel yönlerini, gizemini, karmaşasını ve şehvetini büyülü bir edayla çağırmak gibi geliyor. Bu duvar çalışması ile de bu özellikleri yansıtmayı amaçladım” dedi.

Sergide, Michael Craig-Martin’in 2009 tarihli alüminyum üzeri akrilik resimlerine ve sergiyle aynı ismi taşıyan dev duvar resmine yer veriliyor. Craig-Martin, günlük nesneler, imgeler ve malzemeler aracılığıyla eserlerinde görsel dilin doğasını ve potansiyelini araştırıyor. Şemsiye, ayakkabı, iskemle, içecek kutusu, bıçak, çekmece gibi sıradan ve günlük hayata ait nesneleri resmetmeyi seçen sanatçı; aynı zamanda ölüm, cennet, arzu gibi doğrudan bir nesneyle tasvir edilemeyen soyut kavramları, fikirleri ve hisleri resimlerinde kelimelerle betimleyerek yer veriyor. Sanatçıya göre kelimeleri oluşturan harflerin kendileri de nesnelerinkiler gibi imgelere dönüşüyor.

Sanatçı Hakkında

Michael Craig-Martin kendi döneminin en itibarlı ve etkili kavramsal sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor. İrlanda Dublin’de doğan (1941) sanatçı, çocukluğunu ve gençliğini Amerika’da geçirdi. Sanatçı eğitimini yine Amerika’da Yale Üniversitesi Sanat Fakültesi Güzel Sanatlar bölümünde tamamladı. İlk solo sergisini Londra’daki Rowan Gallery’de 1969 yılında gerçekleştiren Craig-Martin, kariyeri boyunca aralarında Hannover, Dusseldorf ve Stuttgart‘daki Kunstvereins, Paris’teki Centre Pompidou, New York’taki The Museum of Modern Art (MOMA), Gagosian Gallery ve Rolandseck’deki Arp Museum’un da bulunduğu birçok önemli müze ve galeride mekana özel enstalasyonları ve sergileriyle yer aldı. 

1972 yılında İngiliz kavramsal sanatının belirleyici sergisi olan Hayward Gallery’de ‘The New Art (Yeni Sanat)’ sergisinde yer aldı.  En tanınmış eserleri arasında; bir bardak suyu bir meşe ağacına dönüştürdüğünü söylediği 1973 tarihli An Oak Tree (Bir Meşe Ağacı), büyük ölçekli siyah-beyaz duvar resimleri ve daha yakın dönemde yaptığı yoğun renkli resimleri, enstalâsyonları, kamusal sanat projeleri (örneğin Londra’daki Docklands Hafif Raylı Sistemi durağı için seramik karolara yaptığı büyük ölçekli bir eser olan Street life) ve mimarlarla yaptığı ortak çalışmalar (örneğin Herzog ve DeMeuron ile birlikte yapığı Londra Deptford’daki Laban Dans Merkezi) bulunmaktadır.

1966 yılında İngiltere’ye dönen Michael Craig-Martin yaşamını ve çalışmalarını Londra’da sürdürmektedir. 20 yılı aşkın bir süre boyunca Londra’daki Goldsmiths Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan sanatçı, 90’lı yıllarda genç İngiliz sanatçıların ortaya çıkışındaki ana etkenlerden biri olarak görülmektedir. Öğrencileri arasında Damien Hirst, Gary Hume, Liam Gillick, Michael Landy, Mat Collishaw, Sarah Lucas, Julian Opie ve Fiona Rae bulunmaktadır. Craig-Martin 2001 yılında sanata katkılarından dolayı İngiltere’de devlet nişanı ile ödüllendirilmiştir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/michael-craig-martin-kisisel-sergisi-ile-ilk-kez-istanbulda_72363.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!