Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Yaşam Yıldız Dış Karakol Binası'nda

Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Yaşam Yıldız Dış Karakol Binası'nda

yapi.com.tr

Sergiler

Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Yaşam Yıldız Dış Karakol Binası'nda
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 27 Ocak 2008
BİTİŞ TARİHİ: 29 Şubat 2008
YER: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Yıldız, Beşiktaş İstanbul
DÜZENLEYEN: TMMOB Mimarlar Odası
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 227 69 10 F: (212) 236 85 28
+ Ajandama Ekle

imarlar Odası’nın “Türkiye’nin mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş ve bugün hayatta olmayan mimar(lar)ın anısını yaşatmak üzere” düzenlediği ve bu dönem Mimar Kemaleddin Bey’in gündeme alındığı Anma Programı etkinlikleri devam ediyor. "Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Yaşam" başlıklı sergi Taksim Sanat Galerisi'nden sonra, şimdi de Yıldız Dış Karakol Binası'nda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

29 Şubat 2008 tarihine kadar izleyicisi ile buluşacak olan serginin daha sonra Türkiye ve yurtdışında birçok kenti dolaşması hedefleniyor.

Mimarlar Odası’nın oluşturduğu ve Günkut Akın, Afife Batur, Ali Cengizkan, Bülend Tuna ve Yıldırım Yavuz’dan oluşan Anma Programı Komitesi’nin 2006 yılından beri yürüttüğü çalışmalar sonucunda, Mimar Kemaleddin’i ve dönemini anlamak / Mimar Kemaleddin’i anmak çabası içerisinde yerine getirilmek üzere, mimarın tüm çalışmalarına değinen sempozyum ve retrospektif serginin yanısıra, mimarın yaşamı ve yapıtları üzerine kapsamlı bir retrospektif kitap yayımlanması; mimarın ayakta olan yapılarına plaket çakılarak tanınmalarının sağlanması; Mimar Kemaleddin arşivinde bulunan özgün çizimlerin eksiksiz envanterinin çıkarılarak sayısal ortama aktarılması; başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Mimar Kemaleddin’in eserlerinin bulunduğu kentler için özel mimarlık rehberlerinin yayımlanması çalışmaları ise tamamlanmak üzere. Şu ana kadar gerçekleştirilmiş olan sempozyum ve sergi çalışmaları yanı sıra bilindiği gibi mimar, 13 Temmuz 2007 tarihinde, 80. ölüm yıldönümünde, yeni tasarlanan mezarı başında anılmıştı. Etkinlikler çerçevesinde Ankara’da açılan serginin genişletilmiş hali, 26 Aralık 2007 İstanbul’da Taksim Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştu.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mimar-kemaleddin-tarihin-donum-noktalarinda-bir-yasam-yildiz-dis-karakol-binasinda_59384.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!