Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Mimar Nafi Çil Resimleri ile Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde

İzmir Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi, mimar Nafi Çil'in resimlerine 12-30 Nisan 2010 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

yapi.com.tr

Sergiler

Mimar Nafi Çil Resimleri ile Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 12 Nisan 2010
BİTİŞ TARİHİ: 30 Nisan 2010
YER: Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi, İzmir
+ Ajandama Ekle

İzmir Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi, mimar Nafi Çil’in resimlerine 12-30 Nisan 2010 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. “Ben mimar olmadan önce ressamdım” diyen mimar sanat anlayışını kendi şöyle özetliyor:

“Ben mimar olmadan önce ressamdım, dememin nedeni, ortaokulda hocam Ressam Sadık Renkler’in ‘en doğuştan ressamsın’ demesi ile başlayan ve 1960 yılında Süleyman Velioğlu ile devam eden resim çalışmalarımın, 1967 yılında Akatünvel Sanat Topluluğu olarak kurulmasıyla gerçekleşen bir yaşamın içinde yer almamdır.

Yaratma etkinliği tarihsel süreç içinde metafizik, yarı tanrısal bir kavram katına yükseltilerek, ayrıcalıklı insanların alanı sanılmıştır. Bu nedenle ortaokul ve lise yıllarımda benim de kendimi özel ve ayrıcalıklı sanmam çok doğaldı.

Oysa hocam Süleyman Velioğlu, bana düşünsel etkinlik içinde gelişen kavramsal değerlerin, yaratma edimiyle gerçeklik kazandığında insanın ancak ölümsüz ve kalıcı eserler verebileceğini öğretti. Bu kavramsal düşünceler içinde hocamın ‘‘çağdaş insan varlığı’’ kuramında temellenen sanat anlayışımızla eserler vererek, Türkiye’de bir sanat ekolu oluşturan Akatünvel Sanat Topluluğu, sanatı düşünsel boyutta kavramsallaştıran ve uygulamalarını bir teori üstüne kuran ilk sanat akımı oldu.

Yaşamımın amacı, 1967 yılında benim İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden yüksek mimar olarak mezun olmamla başlayan mimarimin ve varolan resim sanatımın farklı olanaklarını karşılıklı etkileşim sınırları içinde besleyip zenginleştirerek, yaşamımı, ölümlü varlığımı ölümsüz kılmak uğruna verdiğim onurlu bir savaşın içinde yer almak adınadır.”

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mimar-nafi-cil-resimleri-ile-ege-universitesi-ataturk-kultur-merkezinde_77807.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!