Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Mimarlığa Adanmış Bir Ömür

Mimarlığa Adanmış Bir Ömür

yapi.com.tr

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Ağustos 2006
BİTİŞ TARİHİ: 16 Eylül 2006
YER: Garanti Galeri- İstiklal Cad. 187 Beyoğlu
DÜZENLEYEN: Garanti Galeri
DİĞER BİLGİLER: Salı- Cumartesi S: 11.00-20.00
+ Ajandama Ekle

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/20002006/haberler\Etkinlik\47158_1.jpg" align="right" hspace=5 vspace=5>Garanti Galeri, 1 Ağustos -16 Eylül 2006 tarihleri arasında ‘Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Fotoğrafçı Julius Shulman’ isimli sergiye evsahipliği yapıyor.

Frankfurt’taki Alman Mimarlık Müzesi (Deutsches Architektur Museum, Frankfurt am Main) tarafından düzenlenen sergi, Shulman’ın 1930’lardan günümüze kadar çektiği fotoğraflardan geniş bir seçki sunuyor. Sergide ayrıca 96 yaşındaki Shulman’ın yaşamını anlatan bir film de yer alıyor. Serginin küratörü Christina Gräwe ise Osmanlı Bankası Müzesi’nde, 1 Ağustos Salı günü saat 19.00’da Shulman hakkında bir konferans verdi.

Los Angeles’ta bulunan Getty Araştırma Enstitüsü, Aralık 2004’te, Shulman’ın arşivinde bulunan yaklaşık 100.000 negatifi devraldı. Negatifler, 20. yüzyıl mimarlığının ABD ve dışındaki gelişimiyle ilgili olağanüstü bir kayıt oluşturuyor. Arşivin Getty Araştırma Enstitüsü’ne devredilmesinden yalnızca birkaç hafta önce, Alman Mimarlık Müzesi’ne, istediği fotoğrafları seçmesi ve bunları ABD dışında bir Shulman sergisinde göstermesi için izin verildi.

Geçtiğimiz yıl Alman Mimarlık Müzesi’nde gerçekleştirilen ve Shulman’ın 95. yaşını onurlandıran bu sergi, şimdi de İstanbul’da izleyiciyle buluşuyor.

Julius Shulman

10 Ekim 1910’da New York’ta, Brooklyn’de doğdu. Ailesiyle birlikte önce Connecticut’ta bir çiftliğe, sonra da Kaliforniya’ya taşındı. Beş kardeş içinde yalnızca o üniversiteye gitti, ama aklında belirli bir hedef yoktu.

Genç yaşlarda fotoğrafa ilgi duydu. 1930’ların başında kendisine bir “vest pocket” fotoğraf makinesi armağan edildi. 1936’da tanıştığı Mimar Richard Neutra sayesinde mimarlık fotoğrafçılığıyla uğraşmaya başladı.

Frank Lloyd Wright, Pierre Koenig, Richard Neutra ve Charles Eames gibi mimarlarla yaptığı çalışmalar, iki tarafın birbirini desteklemesine neden oldu. Bir süre sonra da, mimarlıkla ilgili mesleki dergilerin okuyucularından çok daha geniş kitlelere ulaştılar.

Julius Shulman 1950’den beri, Raphael S. Soriano’nun Hollywood Hills’de yaptığı ve fotoğraflarında sıklıkla boy gösteren modern Kaliforniya mimarlığının ikonlarından biri olan evde yaşıyor. Seyahat etmeyi tutkulu bir biçimde sevdiği için, ABD’nin yanı sıra başka ülkelerdeki mimari gelişmeleri de kaydediyor.

UCLA’de ve Berkeley’deki University of California’da ders veren Shulman, 1999’dan bu yana Fotoğrafçı Jürgen Nogai’yle birlikte çalışıyor. Shulman, kazandığı pek çok ödülün yanı sıra Amerikan Mimarlık Enstitüsü’nün ömür boyu onursal üyeliğine sahip tek fotoğrafçı üyesi.
KONFERANS:
Christina Gräwe
1 Ağustos 2006 saat 19.00
Osmanlı Bankası Müzesi
Voyvoda Caddesi 35-37 Karaköy

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mimarliga-adanmis-bir-omur_47158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!