Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlık ve Eğitim Kurultayı-X

Teması “Mimarlık, Mesleki Gelişim ve Eğitim Politikaları” olarak belirlenen Mimarlık ve Eğitim Kurultayı'nın onuncusu, 13 Aralık tarihinde Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası'nda düzenlenmektedir..

yapi.com.tr

Toplantılar

Mimarlık ve Eğitim Kurultayı-X
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 13 Aralık 2019
YER: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
DÜZENLEYEN:

TMMOB Mimarlar Odası

WEB ADRESİ:

www.mimarlarodasi.org.tr

+ Ajandama Ekle

Mimarlık ve Eğitim Kurultayları, 2001 yılından başlayarak iki yıl arayla gerçekleştirilmiş ve kazanımları mimarlık gündemine taşınmıştır. Kurultaylar kapsamında meslek; mimarlık okulları, eğitim süreci, mezuniyet, meslek pratiği ve sürekli mesleki gelişim yönleriyle ele alınmış ve eğitiminden uygulamaya etkin olan tüm bileşenler sürece dâhil edilerek; mimarlık eğitiminin ve mimarlığın sorunlarına meslek ortamı ve üniversiteler arasında işbirliği sağlanarak çözüm aranmıştır.

Türkiye’deki meslek eğitiminin altyapı ve kredilendirme sistemi farklılıklarına bağlı olarak değişen yeterliliklerde verilmesinin önüne geçilmesini hedefleyen ulusal bir akreditasyon sistemi MİAK (Mimarlık Akreditasyon Kurulu) kurulmuştur. Mesleki yeterliliklerin belirlenmesi ve karşılıklı tanınması, mimar unvanı ve mimarlık mesleğini yapma yetkisi kazanılmasının biçimi, koşulları ve yetkili kurullarının tanımlanabilmesi için gerekli olan yasal zeminin oluşturulması sürecinde görev alacak olan MİMEKK (Mimarlık Mesleğe Kabul Kurulu) çalışmalarına başlamıştır. Meslek mensuplarının meslek yaşamları boyunca yürütülen eğitim ve etkinliler yoluyla gelişimleri hedeflenmiş ve SMGM (Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi) hayata geçirilmiştir. Yapılı çevrenin sağlıklı ve kamu yararını gözeten politikalar çerçevesinde üretilmesi, tarihsel, kültürel ve doğal değerlerin korunması, kent ve planlama politikalarının kamu yararına geliştirilmesi;  nitelikli mesleki hizmetlerin kamusal politikaların her düzeyinde yer alması için “Türkiye Mimarlık Politikası” hazırlanmış ve kamuoyuna sunulmuştur.

On sekiz yıllık deneyim ve birikimi ile 13 Aralık 2019 tarihinde onuncusu düzenlenecek olan Mimarlık ve Eğitim Kurultayı'nın teması “Mimarlık, Mesleki Gelişim ve Eğitim Politikaları” olarak belirlenmiş; tema kapsamındaki konuların değerlendirilmesi amacıyla kurultay hazırlık sürecinde Mimarlık Mesleğe Kabul, Sürekli Mesleki Gelişim ve Türkiye Mimarlık Eğitimi Politikası Çalıştayları düzenlenmiştir.

Unvan ve mesleği yapma yetkisi kazanılmasının koşulları ve yetkili kurullarının tanımlanabilmesine yönelik çalışmaların geliştirilmesi hedefiyle 18 Eylül 2019 tarihinde “Mimarlık Mesleğe Kabul Çalıştayı”; mimarlık eğitimine yönelik ulusal bir politika metninin oluşturulması ve eğitimin kalitesini sağlayıcı asgari müştereklerin çerçevesinin oluşturulması hedefiyle 20 Eylül 2019 tarihinde “Türkiye Mimarlık Eğitimi Politikası Çalıştayı”; mimarların bilgi ve becerilerinin artırılmasını sağlayan yaşam boyu öğrenme sürecinin geliştirilebilmesi hedefiyle 25 Eylül 2019 tarihinde “Sürekli Mesleki Gelişim Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir.

2017 yılında “Türkiye Mimarlık ve Eğitim Politikaları” teması ile gerçekleştirilen dokuzuncu Mimarlık ve Eğitim Kurultayı ile Mimarlık Mesleğe Kabul, Türkiye Mimarlık Eğitimi Politikası ve Sürekli Mesleki Gelişim Çalıştayları ışığında; ülkemizde ve dünyada eğitim ortamını etkileyen gelişmelerin irdelenmesi, mesleki yeterlilik koşullarının geliştirilmesi, mimarlık eğitiminin temel ilkelerinin ve felsefesinin değerlendirilmesi amacıyla Mimarlık ve Eğitim Kurultayı-X “Mimarlık, Mesleki Gelişim ve Eğitim Politikaları” temasıyla 13 Aralık 2019 tarihinde Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası'nda düzenlenmektedir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mimarlik-ve-egitim-kurultayi-x-_176393.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!