Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Mimarlıkta Eleştirel Katılımcılık Olasılıkları

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencileri “kentsel ek'im-urban implant...” başlığı altındaki stüdyo çalışması kapsamında mimar Celine Condorelli’yi (Goldsmith Üniversitesi - Mimarlık Araştırmaları Doktora öğrencisi) ve Sosyolog Pelin Tan’ı (İTÜ Sanat Tarihi Doktora öğrencisi) konuk ediyor. Konuşmacıların Tarlabaşı

yapi.com.tr

Toplantılar

Mimarlıkta Eleştirel Katılımcılık Olasılıkları
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 29 Aralık 2008 15:00
YER: İstanbul Kültür Üniversitesi, Ataköy Kampüsü, Bakırköy, İstanbul
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 498 41 41 F: (212) 498 43 06
+ Ajandama Ekle

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencileri “kentsel ek'im-urban implant...” başlığı altındaki stüdyo çalışması kapsamında mimar Celine Condorelli’yi (Goldsmith Üniversitesi - Mimarlık Araştırmaları Doktora öğrencisi) ve Sosyolog Pelin Tan’ı (İTÜ Sanat Tarihi Doktora öğrencisi) konuk ediyor. Konuşmacıların, "Mimarlıkta Eleştirel Katılımcılık Olasılıkları" adı altında son yıllarda sürdürdükleri üretimleri ve deneyimleri doğrultusunda mimarlık ve tasarım pratiğini bir tür mekan eleştirisi üzerinden nasıl tanımladıklarını tartışmaları bekleniyor.
 
Mimarlık pratiği dahilinde katılımcılık nedir?
Destek, isbirligi, kolektif paylasım ve dagıtım nasıl gerçeklesir? Bugün birçok mimar kendi ü retimini sadece "brüt" bina tasarlamak ve inşa etmek olarak bakmıyor. Bu mimarlar yapının arkasında yatan ve yapının temsil ettigi sosyal-kültürel arkaplanın olusumunda da yer almak istiyor. Burada bahsetmeye çalıştığımız, mimarlık pratiği ile mimarın mekansal organizasyon adına tüm elemanları biraraya getirip, romantik bir toplumsal insa tahayyülüyle yeni bir tür "toplum mühendisiği"ne soyunması değil. Daha ziyade, mimarın kendini ve pratiğini katılımcı olarak dahil ettiği düşünümsel bir model içindeki konumu ve üretimi. Mimar, sosyal-kültürel arkaplanın oluşumunda bir karar verici olmaktan ziyade, varolan yerel dinamiklerin ortaya çıkmasına ve ilgili mekansal stratejilerin oluşturulmasına eleştirel katkı yapıyor. Salt "disiplinlerarası" olarak tanımlayamayacağımız bu tür mimari pratiklerde kültürel-toplumsal eleştiri ne şekilde geliştirilebilir?  Kurumsallaşma eleştirisini ne şekilde biçimlendirir? Tüm bu etkinliğin biçimsel sonucu nedir?

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/mimarlikta-elestirel-katilimcilik-olasiliklari_65407.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!