Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Murat Morova Sergisi Galeri Nev' de...

Murat Morova'nın yeni çalışmalarından oluşan sergi 3 Aralık 2004 tarihinde İstanbul Galeri Nev'de açılıyor. Sanatçının "Ah Minel Aşk - ı Memnu" ad

yapitr/Murat UYMUŞLAR

Sergiler

Murat Morova Sergisi Galeri Nev' de...
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 3 Aralık 2004
BİTİŞ TARİHİ: 31 Aralık 2004
+ Ajandama Ekle

b>Murat Morova'nın yeni çalışmalarından oluşan sergi 3 Aralık 2004 tarihinde İstanbul Galeri Nev'de açılıyor. Sanatçının "Ah Minel Aşk - ı Memnu" adını verdiği sergisi Morova'nın kaligrafik resimlerinden oluşuyor.

Sanatçı son dizisi için : "Aşk/Erotizm'in politik anlamda ilerici bir sanatsal ifadesi olup olmadığı tartışmalarına bu coğrafyadan bir çizgi diliyle cevap arandığı bu işler, klasik estetik ve dil ile bugünün estetiği ve dili arasında kurulan bir köprü. Aşk bir kesişme noktası olarak toplumu mistik metafizik arayışlar zemininde buluşturan, kaynaştıran bir çekim konusudur. İlişkilerimizin karmaşık yapısı içinde insanın güçlü ve zayıf yanları, felsefi endişeleri, ahlaki kaygıları ve dini hassasiyetleri ile yüzleştiren/yüzsüzleştiren bir olgu. Aşkın her coğrafyada binbir resmi var. Hint hiçlik öğretileri ve Kama Sutra'dan Divan edebiyatı ve Bahnamelere, samuray şiirleri ve Japon Çin minyatürlerinden, Platon düşüncesi ve eski Yunan vazo resimlerine, Jean Cocteau'nun çizimlerinden Tom of Finland'ın desenlerine kadar uzanan ayrıksı bir yol üzerinden bakılmaya çalışılmış bu işlerde Doğu'nun olgun/ideal insan tanımı ile Batı'nın güzel/güçlü insan sembollerinin bir yekünu alınmak istendi. Çünkü Doğu'da aşk Dünyanın yekünudur. Batı popüler kültürünün çizgi roman kahramanlarının estetiği Doğu'nun kaligrafi/resim estetiği ile sınır ilişkisinde bu işlerde Araf'ta bir estetik Araf'ta bir aşkın Doğu'ya açılan kalbini gösteriyor." demektedir.

Daha önce açtığı sergilerine "Remz", " Nafile Yazılar", " Yalan Dünya ", " Uryan ", "Dil+Suret" , "Dem Bu Dem" gibi başlıklar koyan sanatçı yine bu sergide geleneksel formları çağdaş sanatın tüm öğeleriyle birleştirerek sunuyor.

2001 Venedik Bienali'nde "Kokulu Bahçe" adlı sergiye katılan sanatçı daha önce de "Minimal/Maximal" "Ruh ve Beden için Çoğaltmalar" ve "Bellekten Modernliğe" adlı grup sergilerine katılmıştı. II.Buenos Aires Bienali, Paris'de Parc de la Villette'de "Musulmans/Musulmanes" sergisi, Kopenhag'da Roundtower'da "İstanbul" adlı sergi, Almanya/Türkiye/Yunanistan'da tekrarlanan "Türkiye/Yunanistan Buluşma Noktası" sergisi katıldığı önemli sanat etkinlikleri arasında sayılabilir.

Galeri Nev, Murat Morova'nın sergisi ile aynı adı taşıyan ve serigrafi desenlerinden oluşan bir baskı suitini de izleyicilere sunacak.

Murat Morova'nın Galeri Nev'deki sergisi 31 Aralık 2004 tarihine kadar açık kalacak. Galeri Nev Pazar ve Pazartesi hariç hergün 11:00 - 18:30 arası açıktır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/murat-morova-sergisi-galeri-nev-de-_20427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!