Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Bakılan Görülen Kadar
BÖLÜM SPONSORU

Neş'e Erdok Evin Sanat Galerisi'nde

Çağdaş figüratif Türk resminin ustalarından Neş’e Erdok, yeni sergisi ile Evin Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. İlk kişisel sergisini 1972 yılında burslu olarak gittiği Paris’te açan Neş’e Erdok’un bu sergisi, sanatçının yirmi dokuzuncu kişisel sergisi olacak.

yapi.com.tr

Sergiler

Neş'e Erdok Evin Sanat Galerisi'nde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 9 Aralık 2010
YER: Evin Sanat Galerisi, Bebek, İstanbul
DÜZENLEYEN: Evin Sanat Galerisi
DİĞER BİLGİLER: A: Büyük Bebek Deresi Sokak No : 13 Bebek 34342 İstanbul T: (212) 265 81 58 F: (212) 257 76 75 galeri@evin-art.com
+ Ajandama Ekle

ağdaş figüratif Türk resminin ustalarından Neş’e Erdok, yeni sergisi ile Evin Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. İlk kişisel sergisini 1972 yılında burslu olarak gittiği Paris’te açan Neş’e Erdok’un bu sergisi, sanatçının yirmi dokuzuncu kişisel sergisi olacak.

Sergi hakkında şu açıklamalara yer veriliyor:

“Neş’e Erdok, sanatının özünü oluşturan katıksız gözlem gücüyle ilişkilendirdiği anlatımlarını, yaşama ve insana dair betimlemeleriyle tuvaline yansıtıyor. Sergisinde, kendi çevresinden izlenimleriyle kurguladığı kompozisyonlarında ve özellikle iç mekanlarda resmettiği portreler ve oto-portreler dikkat çekiyor. Gündelik gerçeklikle resim dili arasındaki gerilimden doğan imgeler, Erdok’un kendi karakterlerine odaklanan kişisel üslubuyla bütünleniyor.

“Sergide yer alan “Alacakaranlık” resimleri, derin bir algılamanın izleriyle sergi içinde ayrı bir değerlendirmeyi hak ediyor. Şafak ve günbatımında oluşan ışık değişikliklerinin yarattığı gizemli görünüm ve sert kontrast sanatçıyı etkiliyor. İlginin yönelmesini istediği merkezde konumlanan izlenimci fondaki figür, çarpıcı soyutlamalarla, yetkin biçim ve renk birlikteliğinde gelişen bir anıtsallıkla resmediliyor. Ressamın içselliği, merkezde yer alan figürde çeşitli uzuvlarda yoğunlaşan ifadelerde hissediliyor. Anlatımını sevgi kaynaklı bir ironi ile besleyen Erdok, sınıflandırmaların dışında kalan tekniği ve sorgulamaları ile gerçekçiliğin ötesinde kendi gerçeğini boyayan, belleğindeki imgelerin izini süren bir tavrı benimsiyor.

“Yüz, el ve ayakların etkili bir biçimde görünmesini tercih eden Erdok, resimlerini derinleştiren vurgularını bu parçalara yüklüyor. Çizgilerinde yüzen güçlü enerjiyi, insana ve yaşama duyduğu bağlılıkla betimliyor. Suret ile model arasındaki ilişkiyi farklı bir zaman ve mekan düzleminde ele alıyor. Tasarladığı sahneyi, bilinç ve sezginin ortak çalışması sonucu yeniden kuruyor. İnsanın, yaşamın dramatik yanını resimsel bulan sanatçı, suskunlukla örtülü bir duygusallık içinde canlı bir iletişim halinin oluşmasına izin veriyor.”

Neş’e Erdok Sergisi, 9 Aralık 2010 – 4 Ocak 2011 tarihleri arasında Pazar hariç her gün 11.00 – 19.00 saatleri arasında Evin Sanat Galerisi’ nde görülebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/nese-erdok-evin-sanat-galerisinde-_84333.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!