Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

On Bir Günlük 'Arzu' ve 'Çelişki' Araştırması

"Arzu ve Sıkıntı"

yapi.com.tr

Diğer

On Bir Günlük 'Arzu' ve 'Çelişki' Araştırması
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 25 Şubat 2006
BİTİŞ TARİHİ: 11 Mart 2006
+ Ajandama Ekle

ünlük hayatın belkemiğini oluşturan arzu ve çelişkileri araştıran onbir günlük video sanatı programından oluşan 'Arzu ve Sıkıntı', 11 Mart'a kadar Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'nde.

Çevremizdeki dünyayı algılayışımızı hem aynalayan hem de parçalara bölen bir mecra olan ekran aracılığıyla sunulan absürd ve mahrem, acı veren ve gündelik olan üzerine bir dizi video programı günlük medyada temsil ediliyormuş gibi duran fakat aslında apaçık noksan olan bir dizi kişisel düşünceyi ortaya koyar.

Seçilen video işleri günlük hayatta çoğu zaman üstüne düşünülmeyen fakat son derece temel olan esinleri ve engelleri – Arzu ve Sıkıntıyı, her şeyi ve hiç bir şeyi – irdeleyen duygusal ve zamansal bir uzam yaratır. Sanatçılar, görünüşte özel ve kişisel durumlara dair kişisel ve öznel düşüncelerini ortaya atarken, ilk bakışta göründüklerinden daha toplumsal anların yakın ve empatik okumalarını teşvik ederler.

Her türlü medyadan yayılan ve günlük faaliyetlerimize nüfuz eden duyum fazlasını öğütmeye çalışırken, malumat ve deneyim üzerine kendi yorumlarımızdan gittikçe uzaklaşmaktayken, içsel çelişkilerimizin ve sorgulamalarımızın çözülmesini sağlayan ve onlara dair bir farkındalık yaratan seslerin önemi artmakta. Hayatta olduğu gibi bu programda yer alan eserler sunulan anlarla iç gözleme dayanan bir ilişki kurmak ve yüzeysel bir şekilde içlerine dalıp gitmek arasında bir seçim sunuyor ve bizi kör bir şekilde kendi bakış açılarını benimsemek yerine kendilerimizinkini yaratmaya davet ediyorlar.

Küratörlüğünü Jan Schuijren’in yaptığı Arzu ve Sıkıntı video programı, ilk kez 35. Uluslararası Rotterdam Film Festivali çercevesinde gösterilmişti.

1 Mart, 06 / Çarşamba 13:00-20:00
Arzu ve Sıkıntı: Stuck in the Middle (Arada Kalmak)
Francis Alÿs (El Gringo), Valerie Mréjen (Chamonix), Asli Sungu (Steckengeblieben), Feiko Beckers (Message from Southwest Airlines), John Rodgers (John's Head), Gautam Kansara (I'm Leaving), Anne Cleary & Dennis Connolly (Scènes du Boulevard)

2 Mart, 06 / Perşembe 13:00-20:00
Arzu ve Sıkıntı: Looking for Clues (İz Sürmek)
Bjorn Melhus (The Oral Thing), John Bock (Astronaut), Anne Cleary & Dennis Connolly (Scènes du Boulevard), Peter Bogers (Secret Place of the Most High)

3 Mart, 06 / Cuma 13:00-22:00
Arzu ve Sıkıntı: (There's only) Trouble and Desire (Sadece Bela ve Tutkudan İbaret)
Brian Macdonald (Sex and Sadness parts 1, 2 and 3), Ben Judd (I Love; Lost & Found; I can and cannot live without you), Matthew Barolo & Tabatha Tucker (Romance Project), Keren Cytter (21/5/04; 2/6/04), Jan de Bruin (Calling 911), Abbey Williams (YES), Kan Xuan (Looking Looking Looking for), Julika Rudelius (Train)

4 Mart, 06 / Cumartesi 13:00-22:00
Arzu ve Sıkıntı: Close Readings (Yakın Okumalar) – 2. Bölüm
Corinna Schnitt (Once Upon A Time), Shelly Silver (What I'm Looking For), Emanuelle Antille (Angels Camp: The Red Cabin)

7 Mart, 06 / Salı 13:00-20:00
Arzu ve Sıkıntı: Me Myself and I - The Performative (Ben Şahsen Kendim- İcraa)
Kuang-yu Tsui (The Shortcut to the Systematic Life - series), Connie Walsh (How to Cowboy; How to Call), Dennis Freser (Band(4min.), Feiko Beckers (My left arm taped to the wall), Abbey Williams (Giver), Oliver Kunkel (Island), John Rodgers (John's Head), Anne Cleary & Dennis Connolly (Scènes du Boulevard), Hajnal Németh (Striptease or not)

8 Mart, 06 / Çarşamba 13:00-20:00
Arzu ve Sıkıntı: the Wonderful World of Wood & Harrison - Objects of Desire (Wood ve Harrison’ın Harika Dünyası – Tutku Nesneleri)
John Wood ve Paul Harrison’ın 12 yıl boyunca gerçekleştirdiği işlerinden yaptıkları 60 dakikalık özel gösterim:Board, Boat, Device, 3 Legged, Six Boxes, 12 Reasons to Stand Somewhere, 2 Wall Sections, 26 (Drawing and Falling Things), Luton, Hundredweight, 66.86m, Notebook, 100m, The Only Other Point!

9 Mart, 06 / Perşembe 13:00-20:00
Arzu ve Sıkıntı: Curious About Existence ( Varoluşa Dair Merak)
Jacqueline Forzelius (This is good for you), Connie Walsh (How to Communicate), Emily Vey Duke & Cooper Battersby (Curious About Existence), Susi Jirkuff (Leon; Siggi), Christopher Steel (Tube), Jan Verbeek (On a Wednesdaynight in Tokyo), Doug Fishbone (Everybody Loves a Winner), Victor Davydov (Americanizer), Niklas Goldbach (Greetings)

10 Mart, 06 / Cuma 13:00-22:00
Arzu ve Sıkıntı: Rhythms & Rhymes ( Ritm ve Kafiye)
Ford Bros. - T. Draschan & S. Brameshuber (Bloodsample), Marc Bijl (The Good Things), AGF.3 + Sue C. (still.not.still), Nomeda & Gediminas Urbonas (Karaoke), Persijn Broersen & Margit Lukács (Crossing the Rainbow Bridge; World of Tomorrow), Susi Jirkuff (Feel It; Hold Us Down), Airside (Go), Lauri Trillitzsch/Oliver Kussinger (Video Killed the Radio Star), Pipilotti Rist (I'm a Victim of this Song), Brian Macdonald (I Can't Believe You Actually Died)

11 Mart, 06 / Cumartesi 13:00-22:00
Arzu ve Sıkıntı: Super Sunday Sports – The Holy Ball (Süper Pazar Sporu – Kutsal Top)
Sandra van Slooten (Ballküre), Matthias Grübel/Matthias Sdun (Horst Uwe G - Ein deutsches Schicksal), Insa Onken/Stephan Lacant (Comeback - Homelss Worldcup 2004), Franz Wanner/ Heinz Geiger (Klappling), Ingeborg Jansen (Jamila), Tammuz Binshtock (Pars Pro Toto), Michael Koch (Wir SInd Dir Treu, Holger Mohaupt (Sacred Turf), Kyros Kikos (Defensiver Mittelfeldman), Ramon Coelho (One Minute of Silence), Jeanette Ehlers (It's All in the Game), Gabriel Gouchet (When Soccer Paints..)

Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi
İstiklal Caddesi No: 276 Beyoğlu / İstanbul
T: 0 212 293 23 61
www.platform.garanti.com.tr

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/on-bir-gunluk-arzu-ve-celiski-arastirmasi_42433.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!