Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

“Organik Mecazlar Girift Alyanslar, Kent Çalışmalarının Farklılaşan Ontolojisi”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) bünyesinde çalışmalarını sürdürmekte olan Anadolu Kültürü ve Sanatı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKSAM), 2012 yılında başlattığı 'mekân ve yer' temalı konferans dizisi, Murat Güvenç ile devam ediyor.

yapi.com.tr

Toplantılar

“Organik Mecazlar Girift Alyanslar, Kent Çalışmalarının Farklılaşan Ontolojisi”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 29 Kasım 2013 15:30
YER: MSGSÜ MF Video Konferans Salonu, Fındıklı
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

MSGSÜ Anadolu Kültürü ve Sanatı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKSAM)

+ Ajandama Ekle

‘Mekân ve yer’ teması, dizinin ilk konuşmacısı Aykut Köksal’ın ardından Emre Zeytinoğlu, Önay Sözer ve Atilla Yücel’in verdiği konferanslar ile çok çeşitli boyutları ile ele alınmıştı. 2013-2014 öğretim yılında da devam edecek olan konferans dizisinin bu dönemdeki ilk konuğu Murat Güvenç olacak.

Konuşmada bildik mekânsal mecazlara dair kısa bir değerlendirmenin ardından, Deleuze’den esinlenilerek geliştirilen 'assemblage' kavramının mekânsal geçerliliği irdelenecek.  Temsil Ötesi Kurama özgü assemblage kavramı karşılığına alyans öneriliyor. Mekânsal alyans kavramının, kent çalışmaları, planlama, kent yönetimi, coğrafyası ve tarihçiliği alanındaki potansiyel katkısı ve geçerliliği görseller ve deneyimler ışığında tartışılacak.

Güvenç, 'Organik Mecazlar Girift Alyanslar,  Kent Çalışmalarının Farklılaşan Ontolojisi' başlığını taşıyacak konuşmasına ilişkin şu bilgileri veriyor:

“Şehircilik tarihsel bir yol ayrımında. Alanının temel dayanakları, temel kabulleri ve alanın bütüncü organik mecazlarının geçerliliği sorgulanıyor. Yeni toplum bilimi refleksif ve çok daha mütevazı bir profile sahip.  Yeni duyarlılıkların mesleğin artık tartışmalı misyonu adına imâ ve örtük güç kullanımıyla dışlanması sorunu çözebilir mi? Yeni toplum bilim, kaba, ötekileştirici camia içi iktidar arayışlarından çok; keşif, değerlendirme, izleme, sunum ve temsil sürecini pratikten ayırmayan, eylem, deneyim, öğrenme, performans temelli daha mütevazı duyarlılıklara atıfla şekilleniyor. Planlama ve tasarım alanının geçerlilik sorunu müzmin 'uygulamacı -(bürocu)'- 'entel', 'plancı-anlamacı' kutuplaşması üzerinden çözülebilir mi? 

Konuşmacının yanıtı olumsuzdur.  Kentsel ve bölgesel müşterekler tümüyle elden çıkmadan, nostalji, mızıldanma ve hayıflanmayı bırakıp, performans odaklı yeni öğrenme-deneyim pratik süreçleri tasarlamaya başlamalıyız: Tam zamanıdır. Bu noktada  B. Latour’un Eyleyici Ağları Kuramı, Actor Network Theory)  N. Thrift’in Temsili Olmayan Sunum Kuramı  (Non-Representational Theory) yeni başlangıçlar, mecazlar bakış açıları sunarak yeni bir araştırma programı sunuyor.


“Mekân ve yer” temalı konferans dizisi, önümüzdeki günlerde yapılacak duyurularla izleyicisi ile buluşmaya devam edecek.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/organik-mecazlar-girift-alyanslar-kent-calismalarinin-farklilasan-ontolojisi_113911.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!